Dlaczego mamy braki energii
54.jpg

Wyobraźcie sobie, że stać nas tylko na niewielki wysiłek fizyczny i przed kolejnym niewielkim wysiłkiem musimy mieć przerwę, aby nabrać sił, bo mamy braki energii. 

Przyczyn takiego stanu rzeczy może być bardzo wiele. Ja opiszę dziś jedną z nich. 

A dotyczyć będzie braków po stronie popularnej Lkarnityny, która jest  bardzo istotnym składnikiem dla pracy serca i mięśni szkieletowych. Właśnie zaburzenia w realizacji jej głównego zadania czyli metabolizmu lipidów, może powodować stany zmęczenia i braku energii.

Zobaczmy najpierw jak przebiega synteza L - karnityny w organizmie w sposób naturalny:

 • Jest to naturalna witaminopodobna, endogenna substancja:
  • Pozyskiwana jest z metioniny oraz lizyny czyli enzymów egzogennych (pozyskiwane z żywności). Do syntezy I karnityna, potrzebuje enzymów, witaminy C, żelaza, witaminy B3 (jako niacyny), witaminy B6 oraz alfa- ketoglutaranu. 
  • Do syntezy karnityny dochodzi w wątrobie, nerkach i mózgu bo właśnie tam znajdują się wszelkie wymagane enzymy
  • 3/4 dziennego zapotrzebowania pokrywane jest z diety a tylko 1/4 z syntezy 
 • Jeśli zabraknie chociaż jednej z wymienionych substancji, to synteza, endogenna, staje się prawie niemożliwa, a znikome ilości pozyskiwane z pożywienia nie są w stanie zabezpieczyć dziennego zapotrzebowania na tę substancję.

Ciekawostka

 • Brak jest potwierdzonych badań jakoby L-karnityna działała ergogenicznie i dlatego stosowanie jej jako zwiększenie zdolności wysiłkowej sportowców jest na dziś jeszcze w kręgu zainteresować naukowców i badaczy tematu L-karnityny. 
 • Stosowanie I karnityny jako składnika umożliwiającego zintensyfikowanie i wydłużenie czasu treningu jest stosowane z powodzeniem i jest obecne w strategiach treningowych dla sportowców.


Skutki niedoborów  I karnityny

 • pozbawiamy się jedynego środka transportu kwasów tłuszczowych do mitochondrii
 • nie dochodzi do karboksylacji kwasów tłuszczowych i w wyniku nasilonej glikolizy, rezerwy glikogenu wyczerpują się a my stajemy się coraz słabsi
 • popadamy w hipoglikemie lub hipotekonemia oraz w wątrobie i mięśniach dochodzi do gromadzenia się tłuszczy
 • obniżenie sprawności mięśni oraz dolegliwości mięśniowe

Jak dochodzi do braku energii w wyniku niedoborów L-karnityny

Jeśli mamy braki po stronie L-karnitny to nie dochodzi do pozyskiwania energii ze spalania, ponieważ nie są dostarczone przez karnitynę, tłuszcze:

 • dochodzi do zablokowania zachodzącego w mitochondriach B - utleniania a tym samym do zablokowania procesu pozyskiwania energii w cyklu Krebsa (długołańcuchowe kwasy tłuszczowe mogą być transportowane przez wewnętrzna błonę mitochondrialną tylko w postaci estrów karnitynowych). Musicie wiedzieć, że 80% energii dla serca i dla mięśni szkieletowych pochodzi właśnie z utleniania kwasów tłuszczowych.

W cytozolu zbierają się estry acetlo-CoA, bo jak pisałam wyżej, brakuje środka transportu (Lkarnityny) do mitochondrium co finalnie zaburza zaopatrzenie w energię (zbyt mało syntetyzujemy acetylo CoA i nie dochodzi do zubożenia aminokwasów o grupę karboksylową co prowadzi do blokady wytwarzania energii w postaci GTP a także dochodzi do zaburzeń łańcucha oddechowego).

L-karnityna jak stosować

Mimo prowadzonych badań nie ma jeszcze ostatecznie ustalonych, zalecanych porcji L-karnitny:

 • Badane porcje dla zdrowych ludzi mieszczą się w granicach od 250 mg  i nie powinny przekraczać 2 g. Porcja winna być rozłożona na 2-3 porcje w ciągu dnia.
 • W przypadkach chorobowych porcje winien zalecić lekarz specjalista ponieważ stanowi ona wielokrotność porcji dla ludzi zdrowych
 • W przypadku dzieci porcja jest duża niższa niż dla osób zdrowych i wacha się w granicach od 50-100 mg.
 • Spożywamy na czczo, najlepiej na 30 minut do 1 godziny przed wysiłkiem fizycznym.

Wegetarianie i weganie muszą szczególnie dbać o zróżnicowaną dietę, ponieważ z ich diety wyeliminowane jest jedno z najważniejszych źródeł I karnityny czyli mięso.

Osoby dializowane, które tracą pokłady L- Karnityny wraz z procesem oczyszczania krwi, też zapewne w jakiś sposób zabezpieczają sobie L-karnitynę.

I jeszcze jedna grupa osób, którym ucieka L - karnityna, to osoby chore na padaczkę, stosujące długi czas leki z kwasem walproinowym. Otóż kwas walproinowy zaburza proces wchłaniania karnityny do wnętrza komórek blokując aktywność transporterów karnityny znajdujących się w błonie komórkowej:

 • Wiedzieć o tym powinny również przyszłe mamy ze schorzeniem epileptycznymi, które stosują leki z kwasem walproinowym. Ale na pewno lekarz specjalista, zaleca uzupełnianie karnityny w okresie ciąży.

Kiedy mogą wystąpić niedobory Lkarnityny

 • Ogólnie można powiedzieć, że oprócz wymienionych powyżej czyli ograniczenia dietetyczne czy zażywanie niektórych leków to niedobory mogą być efektem zwiększonego wydalania  z moczem, zaburzeniami w biosyntezie (braki odpowiednich enzymów lub witamin do endogennej syntezy) lub mają związek z chorobami wątroby lub nerek. 
 • Do niedoborów dochodzić może również w wyniku zwiększonego zapotrzebowania metabolicznego czyli np. po wysiłku fizyczny .

Ciekawostka.

To co się mówi o roli L-karnityny w procesie odchudzania to jest procent prawdy ponieważ ma ona swój zasadniczy udział regulacyjny w gospodarce lipidowej organizmu. Jej mechanizm działania jest taki, że pozwala na zamianę tłuszczu zapasowego w energie redukując tym samym tkankę tłuszczową nie doprowadzając do otyłości.

Są bardzo obiecujące dane na temat przyszłości L-karnityny w kwestii jej potencjalnych zastosowań w chorobach serca, wątroby czy nerek, ale wymaga to jeszcze potwierdzenia w badaniach, aby potwierdzić jej przydatność w roli środka o działaniu kardiowaskularnym.

  Wszystkie informacje jakie znajdziesz na blogu, służą wyłącznie do celów informacyjnych. Przedstawione wiadomości to efekt poszukiwań hobbystycznych i nie może służyć do diagnostyki i samoleczenia. Zawsze skonsultuj swoje działania z wykwalifikowanym lekarzem.

Korzystałam z takich pozycji książkowych i opracowań naukowych:

1.Uwe GrÖber, "Leki i mikroskałdniki odżywcze", MedPharm Polska 2011, ISBN 978-83-60466-84-1; s.181-183
2.Dr B. Kukliński,Dr Anja Schemionek, Medycyna Mitochondrialna Nowatorska metoda na pozornie nieuleczalne choroby, Wydawnictwo Vital, Białystok 2015, ISBN 978-83-64278-87-73.
3.Pietrzak I.: Opala G.: Rola karnityny w przemianie lipidowej człowieka. Wiad. Lek.,1998:51
4.Czeczot H., Ścibor D.: Rola karnityny w żywieniu, przemianach i terapii. Wad.Lek.2005:59:9-19
3.Walter.J.H L- carnitine.Arch. Dis.Child.,1996;74:.475-478

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl