Funkcje i rola mitochondrium
2.jpg

Funkcje i rola mitochondrium.

Funkcje i rola mitochondrium, to temat niniejszego wpisu. Są to na tyle ważne organelle, że dobrze jest przedstawić parę istotnych faktów dotyczących budowy i zadań mitochondrium.

Zacznę od definicji:

Mitochondrium (mitochondria l.mn.) to organella komórkowa, która odpowiada za zaopatrywanie komórek w energię.

Mówiąc potocznie, mitochondria, to nasze wewnętrzne „elektrownie”. Sama definicja mitochondrium nie oddaje zasług mitochondrium dla naszego organizmu. Definicja nie informuje o roli i funkcji mitochondrium ani o znaczeniu mitochondrium w metabolizmie komórek i pracy naszych narządów.

Dziedzina nauki, która zajęła się ochroną i metodyką odżywiania tych organelli to Medycyna Mitochondrialna.

Budowa mitochondrium

Mitochondrium składa się z:

 • zewnętrznej gładkiej błony (membrana)

dobrze przepuszczalnej dla mniejszych cząsteczek a nie przepuszczalnej dla pofałdowanych molekuł protein. Dla niektórych białek są, w mitochondrium, specjalne kanały nazywane porynami, którymi niektóre (mniej pofałdowane) białką mogą przedostać się do jej wnętrza,

 • wewnętrznej błony z grzebieniem mitochondrialnymi (membrana)

czyli silnie pofałdowaną błoną, która stanowi dużą powierzchnię funkcjonalną. Błona składa się w 70% z białek i w 30% z fosfolipidów. Ta część mitochondrium jest przepuszczalna tylko dla gazów i wody. Pozostały transport do wnętrza odbywa się dzięki białkom nazywanym sprzężonymi przenośnikami (symportery i antyportery).

 • łańcucha oddechowego, który znajduje się również w wewnętrznej błonie z grzebieniem mitochondrialnym.

Łańcuch składa się z 4, ściśle ze sobą związanych kompleksów enzymatycznych, uzupełnionych o kompleks V. Te kompleksy odpowiadają za transport elektronów przez błonę mitochondrialną oraz wpompowują do przestrzeni między błonowej, proteiny,

 • macierzy mitochondrialnej

czyli wewnętrznej przestrzeń mitochondrium, gdzie znajduje się mitochondrialne DNA (mtDNA)

 • przestrzeni międzybłonowej

czyli przestrzeni jaka znajduje się pomiędzy membranami. W tym miejscu znajduje się enzym (kinaza adenylanowa), który uaktywnia się w sytuacji niewystarczającej syntezy ATP ¹.

Mitochondrium posiada własne koliste mtDNA, mtRNA oraz rybosomy. Jest to niezbędne dla biosyntezy protein.

Główne funkcje i rola mitochondrium:

 • Zaopatrzenie komórek w energię to udział w procesach rozkładu pirogronianu, cyklu kwasu cytrynowego i łańcucha oddechowego oraz procesu syntezy ATP. Ponadto w procesie tworzenia energii ATP, jest oczywiście jeszcze proces β-oksydacji kwasów tłuszczowych, stąd bierze swój początek proces glukoogenezy oraz syntezy ciał ketonowych.
 • Oczyszczanie czyli udział w cyklu mocznikowym i rozkładzie kwasów ketonowych, tłuszczowych oraz aminokwasów. To dzięki aktywności i sprawności mitochondriów, może dochodzić do prawidłowego procesu rozkładu kwasów ketonowych, aminokwasów a ponadto do niektórych procesów rozkładu mocznika i amoniaku.
 • Tworzenie materiału budulcowego komórki – udział w syntezie aminokwasów i kwasów tłuszczowych. Sprawne mitochondria umożliwiają syntezę cząstek protein dla wewnętrznej błony mitochondrialnej oraz aminokwasów. Na tym etapie zapoczątkowana zostaje synteza hormonów steroidowych, hemu oraz proces apoptozy. Tutaj też dochodzi do końcowego etapu syntezy kortyzolu, aldosteronu oraz hemu.

Mitochondria generują 95 % energii wewnątrzkomórkowej- ATP.

Ilość codziennie wytwarzanej energii komórkowej, przez mitochondria, równa jest masie naszego ciała. Do wytwarzania energii ATP (niezbędnej do pracy naszych organów wewnętrznych) mitochondria potrzebują węglowodanów (proces glikolizy) tłuszczy (Beta oksydacja) oraz tlenu.

Przyjmujemy, że w ich otoczeniu zachodzi wiele procesów metabolicznych, które aby mogły przebiegać bez zakłóceń, potrzebują składników odżywczych, odpowiedniej dawki snu oraz wyważonej dawki sportu. Przyjmując taką logikę myślenia możemy sobie odpowiedzieć na pytanie:

Dlaczego po pewnym czasie stresującej pracy, bardzo ubogiej, niezrównoważonej diety zaczynają się pojawiać incydenty zdrowotne. Chodzi tu o udzielenie sobie odpowiedzi na następujące pytania:

Dlaczego jesteśmy coraz słabsi?

Dlaczego tyjemy? 

Co jest nie tak, że budzimy się w nocy a nasze pierścionki zrobiły się za małe na nasze palce? 

Dlaczego, nad ranem, odczuwamy kołatanie serca? 

Co się stało, że zaczęliśmy chrapać z fazami bezdechu?.

Do tego obficie się pocimy, częściej odczuwamy potrzebę jedzenia, miewamy napady wilczego głodu. 

Dodatkowo drażnią nas zapachy, coraz częściej o czymś zapominamy itd. 

Są to, najprawdopodobniej, sygnały wysyłane przez organizm o postępującym uszkadzaniu mitochondrium.

Dla ułatwienia odpowiedzi na wcześniej zadane pytania posłużę się przykładem. 

Weźmy proces glikolizy, który odpowiada za rozkład glukozy dla pozyskania energii.

Energie wewnętrzną nasz organizm pozyskuje z żywności. W przypadku glikolizy pozyskuje ją z węglowodanów (glukoza). W procesie fermentacji węglowodanów dochodzi do wytrącenia pirogronianu. On nie powinien zalegać, tylko od razu w ramach dekarbokyslacji ulegać przekształceniu, dzięki kompleksowi PDH, na cząsteczki energii ATP i w tej postaci uczestniczyć w procesie metabolicznym w ramach którego otrzymujemy aminokwasy. Proces tych przemian ma zapewnić energie wszystkim organom wewnętrznym naszego organizmu, posiadającym mitochondrium (wyjątek czerwone krwinki-erytrocyty). Nadmiar nierozłożonego pirogronianu powoduje kwasice mleczanową, a z tym to już nie żarty. Potrzebujemy do tych przemian witaminy B1, B2, B3, B6 kwasu alfa- liponowego, wapnia oraz magnezu.

I może to być to jedna z odpowiedzi dlaczego odczuwamy ból mięśni, stawów i ogromne zmęczenie.

Podam jeszcze informacje o procesach metabolicznych do których dochodzi w otoczeniu mitochondrium. Nadmienię, że są to kluczowe, dla naszego życia, szlaki i procesy metaboliczne.

Najważniejszy procesy metaboliczne gdzie uczestniczą mitochondria:

 • Dekarboksylacja pirogronianu-glikoliza
 • Cykl kwasu cytrynowego-pozyskiwanie energii i materiału budulcowego
 • Łańcuch oddechowy,
 • β-oksydacja kwasów tłuszczowych-pozyskiwanie energii ATP tłuszczy
 • Glukoogeneza pozyskiwanie energii ATP
 • Synteza oraz rozkład ciał ketonowych
 • Cykl mocznikowy
 • Apoptoza

W związku z tym, że mitochondria odpowiadają za produkcję energii wewnątrzkomórkowej, należy przede wszystkim, dostarczać im paliwa do produkcji energii ATP. Tym paliwem są dla mitochondrii witaminy, pierwiastki śladowe, minerały. Aby chronić mitochondria, odżywiać je i regenerować, medycyna mitochondrialna zaleca odpowiednie substancje odżywcze, które są niezbędnym paliwem dla mitochondrium. Wybór brakujących składników odżywczych, opiera się o dokładny wywiad oraz badania na poziomie komórkowym. Te działania pozwalają precyzyjnie określić zapotrzebowanie organizmu na składniki odżywcze-produkty mitochondrialne.

Działania medycyny mitochondrialnej skupiają się głównie na zapobieganiu mitochodriopatiom wtórnym, u których podłoże stanowi, niewystarczająca produkcja energii.

Dlaczego składniki odżywcze? Na straty składników odżywczych (witamin i pierwiastków śladowych), pracujemy całe życie. Stres, skażenie środowiska, antybiotyki, niektóre leki chemiczne to główni sprawcy, zubożenia naszego organizmu o te składniki. Beneficjentem przetworzonych składników odżywczych ( w dużym skrócie) są mitochondria.

Preparaty mitochondrialne to niezbędne dla mitochondrium witaminy i pierwiastki śladowe.

Tak suplementy wspierające mitochondrium, nazwał propagator wiedzy na temat Medycyny Mitochondrialnej, dr F.Enzmann.

Jest parę rzeczy, które odróżnia je od suplementów:

 • Są przeważnie mono preparatami.
 • Produkty wieloskładnikowe, występują tylko w połączeniach synergistycznych. Chodzi o uzyskanie jak najlepszych efektów dla naszego organizmu. Konwersja i synergia witamin wynika wprost z ich roli w organizmie oraz interakcji. Dobrym przykładem jest witamina B12, która dla lepszej konwersji potrzebuje towarzystwa witaminy B6, B9 oraz biotyny.
 • Zawierają odpowiednio wyższą ilość składnika odżywczego widocznego dla mitochondrium
 • Muszą odznaczać się wysokim stopniem czystości i jakości. Substancja czynna musi pochodzić z bardzo dobrych źródeł.
 • Wykorzystywane są aktywne postaci niektórych witamin.
Wszystkie informacje jakie znajdziesz na blogu, służą wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami poglądowych. To jest właśnie powód dla którego to, czego dowiesz się na tym blogu, nie możesz zastąpić wizytą u lekarza. Post ma charakter informacyjny. Przedstawione wiadomości to efekt poszukiwań hobbystycznych i nie może służyć do diagnostyki i samoleczenia.

Kończąc, powiem jeszcze raz. Zastosowanie się do zaleceń medycyny mitochondrialnej, pozwoliło mi wrócić do normalnego życia. Terapia, którą zastosowałam zatrzymała spiralę chorób autoimmunologicznych. Wydaje się banalne. Uzupełnić witaminki. A jednak.

Jedną z ważniejszych substancji dla mitochondrii, stanowiącym dla nich silne wparcie, jest koenzym Q10.

Na rynku jest bardzo dużo produktów z koenzymem Q10. W mojej ocenie liderem jest Koenzym Q10 QuinoMit® Q10 Dr Enzmann a to ze względu na fakt, że jest najlepiej przyswajalny a gwarancja bezpieczeństwa stosowania wynika z jego stopnia czystości, który wynosi  99,8%. Poza tym nie wykazuje on obcych form izomerów, śladów bakterii, pestycydów czy fungicydów.

Zobacz w sklepie

Pomocne przy opracowaniu wpisu były min następujące pozycje:

1.Dr B. Kukliński,Dr Anja Schemionek, Medycyna Mitochondrialna Nowatorska metoda na pozornie nieuleczalne choroby, Wydawnictwo Vital, Białystok 2015, ISBN 978-83-64278-87-7

2.Dr B. Kukliński,Mitochondria Diagnostyka uszkodzeń mitochondrialnych i skuteczne metody terapii,Wydawca Mito Pharma, Gorzów Wielkopolski 2017, ISBN 978-83-947941-0-1

Łączę pozdrowienia

Funkcje mitochondrii

Regina

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl