Interakcje
80.jpg

Interakcje substancji z zawartością skałdnikó aktywnych to bardzo ciekawy temat, który poruszę w kilku kolejnych wpisach. 

Wpisy będą na temat interakcji do jakich dochodzi w wyniku przyjmowania różnych preparatów leczniczych, używek czy innych substancji odżywczych ale nie tylko. Sprawa będzie również delikatnie dotykać tematyki przeprowadzonych zabiegów jatrogennych, które wymuszają różne reakcje metaboliczne w naszym organizmie. 

Działania niepożądane i interakcje są z góry zaplanowane, jeżeli substancja czynna preparatu medycznego wykorzystuje tą samą drogę wchłaniania, metabolizmu czy eliminacji, co inny kluczowy mikroskładnik odzywczy. Czyli zrozumiałe jest, że dochodzi do pewnej niekorzystnej interakcji pomiędzy składnikami odżywczymi z jednej strony a substancjami aktywnymi preparatów medycznych z drugiej strony.  Takie interakcje mogą niekorzystnie zadziałać dla obu stron "konfliktu" czyli dla substancji aktywnej lub dla mikroskładnika odżywczego:

 •  W przypadku substancji aktywnych może  dojść do utraty działania zakładanego efektu terapeutycznego np. tetracyklin spowodowane przez jony wapnia
 • A z drugiej strony np. preparaty z grupy Niesterydowych mogą być  antagonistami kwasu foliowego.

Temat interakcji substancji aktywnych z mikroskładnikami odżywczymi jest bardzo istotny, bowiem zgodnie z biologią organizmu, zgodnie z nauką:

 • Mikroskładniki odżywcze mają istotne znaczenie w terapii chorób wynikających ze sposobu odżywiania się.

Niedobory witamin, pierwiastków śladowych czy składników mineralnych mogą mieć wpływ na powstawanie ciężkich zaburzeń metabolicznych gdzie witaminy są biokofaktorami :

 • Musimy bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że praktycznie każdy proces metaboliczny przebiega prawidłowo jeśli w organizmie obecne są właśnie witaminy czy pierwiastki śladowe (biokofaktory).
 • Takim książkowym przykładem inetrakcji lek a witaminy jest hamowanie przez niektóre leki procesu odtruwania organizmu z neurotoksycznego aminokwasu jakim jest homocysteina. Jeśli podawane są leki z substancjami czynnymi, które mają ten sam szlak transportowy co witamina B12, kwas foliowy i witamina B6, to dochodzi do zalegania homocysteiny w naszym układzie krwionośnym a to może prowadzić do wielu niepokojących sytuacji. I o tym też zachęcam do poczytania lub skierować zapytania do lekarza.


Ale oprócz tak jasnych sytuacji jak nadmiar homocysteiny ( można zbadać poziom homocysteny i zareagować poprzez uzupełnienie braków) mogą być ukryte niedobory mikroskładników, których objawy są trudne do rozpoznania a skutki będą widoczne po dłuższym czasie, chyba, że dojdzie do jakiegoś obciążenia organizmu typu koronawirus, operacja, stres psychiczny, czy nowa porcja substancji aktywnych, wówczas sytuacja takiej osoby się zmienia a lekarz na pewno prawidłowo odczyta obraz kliniczny takiej osoby i adekwatnie zareaguje. 

Wiadomo, że braki antyoksydantów ( witamina C,A,E, selen ) mają wpływ na powstawanie chorób wynikających z braku właśnie tych substancji. Do tych chorób należy np. arterioskleroza czy degeneracja znamion skórnych a także choroby nowotworowe. Tak samo wiadomo jest o skutkach niedoborów wspomnianych wcześniej witamin z grupy B, których braki mogą być czynnikami ryzyka dla powstawania schorzeń kardiowaskularnych.

Jakie są czynniki wpływające na interakcje  substancja aktywna a mikroskładnik odzywczy. 

To wszystko o czym wspomniałam powyżej zależy od czasu trwania terapii, galeniki substancji aktywnych, nawyków żywieniowych oraz stanu odżywienia przed rozpoczęciem terapii bowiem zasadniczo przyjmowanie substancji aktywnych wpływających na procesy metaboliczne  mikroskładników odżywczych nie wiążę się z ryzykiem  deficytów.

Interakcje substancji aktywnych, jak się objawiają?

Otóż działania i działania niepożądane substancji czynnej  zmieniają się zarówno pod względem jakościowym jak i ilościowym. Do zmian dochodzi pod wpływem innej substancji mającej wpływ na wchłanianie, eliminacje czy metabolizm a także łączącej się z miejscem działania preparatu medycznego w sposób synergistyczny lub antagonistyczny. To jest powód podziału interakcji preparatu medycznego a mikroskładnika, w sposób tożsamy z interakcją preparat z substancja aktywna a preparat z substancja aktywną na :

interakcje farmakodynamiczne, do których dochodzi zawsze gdy reagujące ze sobą substancje działają w tym samym miejscu lub działają synergistycznie lub antagonistycznie na układ sprzężenia zwrotnego dążący do uregulowania pewnej funkcji organizmu ( przykład NLPZ-u jako antagonista kwasu foliowego czy warfaryna wobec witaminy K)interakcje farmakokinetyczne objawiają się podczas procesów wchłaniania, metabolizmu i wydalania a biorą swój początek w zmianie stężenia substancji czynnej czy pogorszeniu farmakodynamiki leku bądź mikroskładnika w przewodzie pokarmowym


Myślę, że wobec powyższego  nie wystarczy tylko wiedza na temat interakcji preparat z substancja aktywną - preparat z substancja aktywną ale koniecznie trzeba znać interakcje substancja aktywna - mikroskładnik. Tym bardziej, że wiedza na temat mikroskładników odżywczych i suplementacji przekazywana jest lekarzom dopiero na kształceniu podyplomowym lub zdobywają ją z innych dostępnych poradników.

A czy wiemy, jak substancja aktywna z preparau lecznieczeo dostaje się do naszego organizmu?

Wiemy, że substancja czynna jest uwolniona ze swojej postaci galenicznej, po zażyciu śrdoa. Ale co dalej?

 • Otóż substancja czynna trafia do kwaśnego środowiska żołądka lub zasadowego środowiska jelita cienkiego. 
 • Następnie przedostaje się do krwi krążącej w naczyniach układu żołądek-jelita, przenikając przez błony śluzowe przewodu pokarmowego. 
 • Do swojego miejsca działania przedostaje się poprzez wątrobę i tzw. krwioobieg duży. 

Substancja aktywna już w trakcie pierwszej drogi w dużej części ulega eliminacji. Dalsze straty mają miejsce w trakcie procesów przemiany materii spożywanych posiłków. 

 • To jak pożywienie wpływa na  farmakodynamikę lub kinetykę substancji czynnej, zależy od struktury chemicznej , od jego postaci galenicznej, składu a ze strony pożywienia zależy od struktury i ilości pożywienia, a także od czasu jaki minął od spożycia posiłku do przyjęcia leku. 

Z tych powodów działanie preparatów z substancją aktywna,  może okazać się słabsze niż zakładane lub wręcz odwrotnie.  Działanie  preparatu z substancja aktywną  może być zbyt intensywne. 

Wpływ pożywienia na farmakokinetykę substancji aktywnej 

Taki wpływ może być różne i zależy od; 

 • szybkości opróżniania treści żołądka, 
 • nasilenia wydzielania żółci, 
 • od wahań pH  układu pokarmowego czy od pH moczu.

Myślę, że pewna część z osób czytających tego posta, słyszało o soku z grejpfruta i o jego oddziaływaniu na preparaty z substancją aktywną, z grupy substratów enzymu CYP3A4. Jeśli nie, to naprawdę warto o tym poczytać tym bardziej, że cytochrom P450  (CYP3A4 ) odpowiada za metabolizm 50-70% wszystkich leków. 

Z wyżej wymienionych powodów uważam, ze współpraca na linii pacjent - lekarz jest ze wszech miar kluczowym, dla naszego zdrowia. Musimy zdawać sobie sprawę, że nasze zdrowie, w ogromnym stopniu uzależnione jest od nas samych, od naszej dociekliwości i precyzji. W tym miejscu mam na myśli tylko to, aby pytać lekarzy specjalistów o skutki uboczne prowadzonych terapii, pytać o inne rozwiązania, czytać ulotki leków i szukać rozwiązania, aby zaordynowana terapia przynosiła oczekiwane efekty:

 • W tym miejscu wspomnę dr Hofferze i dr Osmondzie, którzy w badaniach  z podwójną ślepą próbą, wykazali, że wielu pacjentów zmagających się ze schizofrenią, było opornych na terapie, dopóki nie włączono suplementacji dużymi porcjami niacyny lub w niektórych przypadkach witaminy C. 
 • Lub inny wyrazisty argument to fakt, że witaminy są kofaktorami wielu enzymów a to znaczy, że nie można roli witamin ignorować w utrzymaniu dobrej kondycji organizmu.

Owszem, średnia oczekiwana długość życia Europejczyka wydłużyła się niemal o 100% w ostatnich 100 latach. Niestety wraz z „ długowiecznością „ rośnie liczba osób ze schorzeniami wieloukładowymi, gdzie przyjmują średnio 3-8 prepataów z substancjami aktywnymi ,codziennie. To może prowadzić do polifarmakoterapii. Można się domyśleć, że ryzyko niepożądanych działań wzrasta wraz z kolejnym nowo włączanymi preparatmi. Było to oczywiście przedmiotem badań a wyniki opublikowano w 1998 roku w czasopiśmie medycznym „Journal of the American Medical Association”.

Działania niepożądane mogą wynikać z wywołanych zaburzeń gospodarki mikroskładnikami ( te same szlaki metaboliczne). Walka idzie o zminimalizowane niepożądanych działań ze strony substancj aktywnych i uzyskiwanie pozytywnych efektów terapeutycznych.

Dobrze jest pamiętać, że rosnące koszty dobrych terapii, nie zawsze są stosowane u wszystkich. Dobrze wiedzieć, że poprawę czy wzmocnienie efektów terapii można wspomagać zrównoważonym żywieniem naszego organizmu poprzez odpowiedne odżywki energetyczne, białkowe czy stosując odpowiednio zrównoważoną dietę a także suplementy.

Zakładam, że dzisiaj wiele osób przyjęło jak dobrą monetę konieczność prowadzenia suplementacji witaminą D3, witaminą C czy kwasów mega 3, które oprócz  ochrony naszego systemu odpornościowego, mają ogromną paletę właściwości i kluczowy wpływ na funkcje naszego organizm.

Wszystkie informacje jakie znajdziesz na blogu, służą wyłącznie do celów informacyjnych. Przedstawione wiadomości to efekt poszukiwań hobbystycznych i nie może służyć do diagnostyki i samoleczenia. Zawsze skonsultuj swoje działania z wykwalifikowanym lekarzem.

Korzystałam z poniższych pozycji i opracowań naukowych:

1.Uwe GrÖber, "Leki i mikroskałdniki odżywcze", MedPharm Polska 2011, ISBN 978-83-60466-84-1; 
2.Dr B. Kukliński,Dr Anja Schemionek, Medycyna Mitochondrialna Nowatorska metoda na pozornie nieuleczalne choroby, Wydawnictwo Vital, Białystok 2015, ISBN 978-83-64278-87-73.

3.Uwe GrÖber, "Mikroskałdniki odżywcze-Tuning metaboliczny-Profilaktyka-Leczenie", MedPharm Polska 2010, ISBN 978-83-60466-82-7; 


do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl