Koenzym Q 10
40.jpg

Koenzym q 10. Ubichinon. Ubichinol.

Nauka idzie do przodu i pozytywnym zaskoczeniem było odkrycie w 1957 roku, na Uniwersytecie Wisconsin, substancji o nazwie koenzym Q10. Bardzo szybko, bo po roku udało się ogłosić jego strukturę chemiczną. Pracami kierował, późniejszy laureat nagrody Nobla, chemik K.Folkers.

Energetyczny starszy pan czy pani to zjawisko dość rzadkie. Może dlatego, że starzenie się i pozostawanie młodym to przede wszystkim kwestia energii. Energia komórkowa pozyskiwana jest w mitochondriach „elektrowniach” naszych komórek. Substancją, która odpowiada za stan energii w naszym organizmie jest wspomniany koenzym q10. Jego obecność zaznacza się w każdej komórce ciała i dlatego tak ważne, aby dbać o utrzymanie CoQ10, na odpowiednim poziomie.

Cały organizm może czerpać korzyści z regularnego przyjmowania koenzymu Q10, co przekłada się na wspieranie procesów przeciwdziałających różnym chorobom w sposób profilaktyczny i terapeutyczny. Jak wspominała wcześniej, z wiekiem obniżają się, niestety, możliwości syntezy CoQ10.

Właściwości koenzymu q10. Działanie koenzymu q10

 • Jest kluczowy w procesach (oksydacyjnej fosforylacji) dzięki którym kwasy tłuszczowe i węglowodany są przekształcane w mitochondriach w ATP!!!
 • Jest łowcą wolnych rodników, czym chroni komórki przed stresem oksydacyjnym ale również wspomaga inne antyoksydanty. Regeneruje witaminę C, która regeneruje witaminę E
 • Jest niezbędny do działania naszego łańcucha oddechowego.
 • Koenzym q10 zapobiega peroksydacji lipidów. To właśnie koenzym q10 regeneruje rodnik tokoferylowy, który wytwarzamy jest w reakcji z lipidami lub rodnikami tlenowymi i przywraca go do postaci antyoksydacyjnego aktywnego tokoferolu. A jako ciekawostka powiem, że koenzymu q10 jest 30 razy więcej, w błonach komórkach, niż tokoferolu
 • Stymuluje wzrost niektórych białek. Te białka to min. syrtuiny oraz frataksyny:
  • Syrtuiny to mega ważne białka ponieważ wspierają histony w ochronie telomerów. Poza tym wspomagając pracę serca, odpowiadają w dużym stopniu za nasze dobre samopoczucie.
  • Frataksyna to również bardzo ważne białko, które odpowiada za pracę niektórych kluczowych narządów. Braki koenzymu q10 powodują gorszą pracę wszystkich tych narządów gdzie frataksyny jest najwięcej czyli serca, neuronów oraz komórek β – trzustki.

Teraz chyba to co najważniejsze czyli co pozytywnego wnosi odpowiednie stężenie koenzymu Q10.

Koenzym q10 bardzo pozytywnie wpływa na serce. 

 • Słabemu lub choremu sercu towarzyszy niedobór koenzymu Q10. Dlaczego? Nasze serducho bije 100 000 razy dziennie. Serce potrzebuje do tego określonej ilości energii i tej energii potrzebuje więcej niż jakikolwiek inny narząd czy organ.
 • Na dzień dzisiejszy wielu ekspertów, potwierdza ogromny potencjał koenzymu q10 w działaniach prewencyjnych i leczniczych dla serca. Wiele reprezentatywnych długoterminowych badań wykazało skuteczność Q10 w chorobach serca. Wymienia się tu chorobę wieńcową, ostry zawał mięśnia sercowego czy, niewydolność serca, dysfunkcje lewej komory serca. Przy okazji dostało się też cytostatykom i statynom.
  • Odsyłam zainteresowanych do opracowań badacza koenzymu Q10 dr med.EG Bliznakowa. 
  • Poza tym wspominany na początku K.Folkers przeprowadził badania w których udokumentował poprawę odpowiednich parametrów rzutu serca i objętości wyrzutowej serca przy spożyciu zaledwie 100 mg koenzymu q10 na dobę.

Koenzym q 10 wypadł również bardzo obiecująco jako substancja pomocna przy rekonwalescencji po incydentach szpitalnych np. po zawale serca. 

 • Największe badanie, w kwestii powrotu do zdrowia po przebytym zawale wykonano we Włoszech gdzie badaniem objęto grupę 2664 osoby. Podawano im w okresie rekonwalescencji 50-150 mg dziennie koenzymu q10 i zanotowano znaczną poprawę parametrów.

Koenzym Q10 może zastąpić trening wytrzymałościowy

To znaczy tyle, że koenzym q 10 ma podobne korzyści dla układu naczyniowo-sercowego jak trening wytrzymałościowy, pomimo braku ruchu fizycznego.

Koenzym q 10 normalizuje i obniża ciśnienie tętnicze krwi.

Koenzym q 10 spowalnia procesy starzenia się.

 • Nasze 90 bilionów komórek nieustannie potrzebuje energii. Energii, która jest potrzebna nie tylko do „bicia” serca ale również do oddychania, aktywności myślowej, aktywności mięśni, regeneracji czy wzrostu. Aby energia miała swoją wydajność musi być cały czas regenerowana. Jeśli do tego dołożymy dodatkowe obciążenia typu stres, choroba, czy nadmierne obciążenie fizyczne to oczywistym jest, że zapotrzebowanie na energię wzrasta.
 • Spadający, wraz z wiekiem, poziom koenzymu q10 niestety widać gołym okiem, patrząc na skórę, ale również odbija się to na funkcjonowaniu naszych wszystkich organów. Najbardziej zawsze odczują te najważniejsze czyli serce, wątroba, nerki. Dlatego też najszybciej, w podeszłym wieku, te narządy zaczynają źle pracować

Całe szczęście niedobór można zrekompensować podając gotowy preparat koenzymu q10. Na rynku są obecne 2 formy. Obie są zalecane ponieważ w przypadku Ubichinonu proces wchłaniania będzie dłuższy ale organizm przekształci go do postaci ubichinolu i też będzie idealny a postać Ubichnolu jest gotowa od razu do przyswojenia. Biodostępność Ubichinolu z tych powodów jest o połowę wyższa. Preparat winien mieć koenzym q10, o małej wielkości cząsteczek, aby był łatwo wchłanialne oraz charakteryzować się wysokim stopniem czystości.

Koenzym q 10 jako, że odgrywa znaczącą rolę jako tarcza przeciw wolnym rodnikom, może być stosowany przy profilaktyce schorzeń neurodegeneracyjnych.

Przyczyny braku koenzymu q10

Prawdopodobne przyczyny zmniejszania się stężenia koenzymu Q10 to właśnie starzenie się organizmu, stres, wypalenie zawodowe, przyjmowanie leków z grupy statyn, antybiotyków  czy zdiagnozowany nowotwór.

Przyczyny braku koenzymu q10 podzielę na parę kategorii. Podam te dane opierając się opracowanie: Uwe Gröbera 

Choroby, które zwiększają ryzyko niedoboru koenzymu Q10:

Choroby zapalne, nadczynność tarczycy, kwasica mleczanowa, migreny, encefalomiopatie mitochondrialne, opisywane choroby neurodegeneracyjne, bezpłodność, choroby układu krążenia, zespól Kearnsa-Sayre’a, zaburzenia mięśniowe

Choroby przy których może wystąpić zwiększone zapotrzebowanie na koenzym q10:

Nowotwór, cukrzyca typu II , leki z grupy statyn (stosowane przy wysokim poziomie cholesterolu) ,

Grupy ryzyka u której może dochodzić do zwiększonego zapotrzebowania na koenzym q 10: 

Osoby wyczynowo uprawiające sport, palacze papierosów. Wzrost wolnych rodników, u obu grup ryzyka, bardzo duży, mimo, że przyczyny totalnie odmienne.

Jakie mogą wystąpić interakcje koenzymu q10 z lekami.

 • Przy statynach. Niepożądane działanie statyn to min.zubożanie ilości koenzymu q10(często ból kolan)
 • Kiedy bierzemy atracykliny rośnie zapotrzebowanie na koenzym q10 
 • Przy leczeniu jaskry Timololemem, koenzym q10 może zmniejszać działanie chronotropowe i inotropowe leku.
 • Do zaburzania pracy układów poprzez hamowanie mitochondrialnych układów enzymatycznych zależnych od CoQ10, dochodzi gdy zażywamy: beta blokery , antydepresanty trójpierścieniowe, hydralazyne, hydrochlorotiazyd, metyldopa. W takich sytuacjach rozsądnie jest uzupełniać substancje naturalne organizmu , które stoją na tym samym szlaku, co zażywane leki.

Czytając, pamiętaj, że mogą być są inne metody, wyłaniające przyczyny różnych schorzeń i wskazujące metody ich wyleczenia.

Na koniec interesujące zestawienie czyli ile tracimy stężenia koenzymu w poszczególnych narządach w porównaniu do 20-latków mając np. 42 lata :

W sercu        - 32%
W śledzionie - 13%
W nerkach     - 27 % . 

Niestety im wyżej w latach tym większe straty po stronie koenzymu q10.

Symptomy niedoboru koenzymu Q10

Mało jest miejsc gdzie można wykonać badanie stężenie koenzymu Q10. Podam więc symptomy, które łatwo skonsultować z wykwalifikowanym lekarzem np.:immunologiem:

 • Brak zdolności prowadzenia pojazdu, letarg, osłabienie pracy mięśni.
 • Słabsza praca serca co objawia się nadmiernym do wysiłku zmęczeniem, pojawia się arytmia lub inne choroby wynikające z gorszej pracy osłabionego mięśnia sercowego. Pamiętacie, jak podałam wyżej, u 42 latka w porównaniu do 20 latka największy spadek stężenia koenzymu q10 widać właśnie w mięśniu sercowym
 • Odczuwamy ogólne zmęczenie, które wynika z upośledzenia wytwarzania energii i przemęczenia
 • Pojawienie się chorób o podłożu wolno rodnikowym czyli wszelkie choroby zapalne


(Dla chcących drążyć temat) Charakterystyka koenzymu q 10. Co to jest koenzym q10?

 • Wszystkie koenzymy od Q1-Q9 występują w przyrodzie natomiast Koenzym Q10 jest kluczowym dla człowieka.
 • Koenzymy to związki atomów wodoru (H), tlenu(O )i węgla (C), które tworzą tzw. pierścieniową strukturę chinonową.
 • Nazwa chemiczna koenzymu Q10, nie brzmi naturalnie, ale dla porządku podaję:2,3-dimetoksy-5-metylo-6-poliizopren-parabenzochinon.
 • Jako, że wszystkie koenzymy są obecne są w każdej komórce organizmu człowieka, roślin, bakterii czy zwierząt nazywa się je również ubichinonami od greckiego „wszędzie”. Przyjęte jest, że ubichinon to forma utleniona koenzymu Q10, a zredukowana forma, do zagospodarowana przez organizm, to ubichinol .
 • Główne miejsce gdzie syntetyzuje się koenzym q10 to wątroba. W wątrobie nisko łańcuchowe koenzymy od Q1-Q9 są przekształcone do koenzymu q10 (ubichinonu), który w dalszych procesach jest przekształcany do koenzymu q10 Ubichinolu .
 • Koenzym q10 jest usytuowany w błonach i lipofilnych strukturach subkomórkowych, szczególnie w wewnętrznej błonie mitochondrialnej.
 • Największe pokłady koenzymu q 10 są tam gdzie występuje największe zapotrzebowanie energetyczne czyli w sercu, płucach, wątrobie, nerkach, śledzionie, trzustce.

Wszystkie informacje jakie znajdziesz na blogu, służą wyłącznie do celów informacyjnych. Przedstawione wiadomości to efekt poszukiwań hobbystycznych i nie może służyć do diagnostyki i samoleczenia. Zawsze skonsultuj swoje działania z wykwalifikowanym lekarzem.

Zapraszam na kolejny wpis, w którym przedstawię zalecenia do stosowania koenzymu q10 z podaniem wielkości codziennych porcji.

Opracowania z których korzystałam, aby udostępnić ten wpis:

1.Dr Bodo Kukliński "Mitochondria.Diagnostyka uszkodzeń mitochondrialnych i skuteczne metody terapii" Wydawnictwo: Mito-Pharma (2017); ISBN 978-83-947941-0-1

2. Uwe GrÖber, "Mikroskładniki Odżywcze,Tuning Metaboliczny-Profilaktyka-Leczenie", MedPharm Polska 2010, ISBN 978-83-60466-82-7; s.133-136

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15947501/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15778085/
https://academic.oup.com/ajcn/article/81/5/953/4649899
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2533152/

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl