Koenzym q10. Czy wiesz jak dawkować?
42.jpg

Tyle zostało napisane o mitochondriach i o tym, że koenzym q 10, jest tą główną substancją regenerującą i wspierającą mitochondria oraz, że jest w każdej komórce naszego ciała, teraz przyszła kolej, aby przekazać przy jakich chorobach mogą wystąpić jego braki, czy obecność koenzymu q10 wywołuje interakcji z lekami lub innym składnikami odżywczymi a także czy są jakieś przeciwwskazania od stosowania koenzyu q10.

Przedstawione wielkości porcji koenzymu q10 to wynik wieloletnich badań i praktyk oraz opinii ekspertów w dziedzinie medycyny mitochondrialnej ale nie tylko.

Wiele substancji aktywnych, składników odżywczych, witamin oraz suplementów nie zostało dokładnie przebadane (idealny przykład witamina E) pod względem zarówno bezpieczeństwa stosowania jak i skuteczności. Wszystko co nie przebadane nie może być przyjęte jako udowodnione. Rynek proponuje ogromną paletę suplementów. Każdy producent pozyskuje źródło substancji czynnej w inny sposób, stosuje różne metody produkcyjne i techniki pozyskiwania. Uzyskuje różny stopień czystości. To wszystko ma wpływ na biodostępność składników preparatu. To jest powód dla którego zawsze należy zapoznać się z informacjami na etykiecie produktu.

Ciekawostka nr 1!!!

Koenzymu q10, nie należy przyjmować z witaminą E, aby nie ograniczać jego absorpcji.

Czy są skutki uboczne ze stosowania koenzymu q10?

Pojawiają się pojedyncze uwagi, że wywołuje wysypkę skórną, nudności czy anoreksje w wyniku suplementacji koenzymem Q10. Generalnie, uważa się, że nawet w dużych porcjach nie wywołuje działań niepożądanych istotnych dla zdrowia. 

Spożywanie koenzymu Q10 w różnych schorzeniach

Wzmacniająco/Profilaktycznie zaleca się stosowanie doustne w ilości 30-100 mg CoQ10 dziennie doustnie czyli od 0,5 -1,0 mg na kilogram masy ciała. Wystarczy taka porcja 1 raz dziennie a w przypadku osób z chorobą Hashimoto trzeba do takiej porcji dziennej dochodzić przez np.3 dni.

  • Wiadomo, że profilaktyka jest super i że lepiej zapobiegać niż leczyć. Wiecie już, że uszkodzenia mitochondrii sięgające 60 % nie dadzą się zregenerować. Więc jeśli pracujecie bardzo intensywnie, i tak samo uprawiacie sport lub często dopadają Was sytuacje stresujące to pamiętajcie, że mitochondria wspomagają Was, ale kosztem bardzo intensywnej pracy.

Sporty wyczynowe to ogromny wysiłek dla mitochondrii. Może towarzyszyć temu zwiększone zapotrzebowanie na koenzym q10. Specjaliści zalecają spożycie 100 - 300 mg dziennie koenzymu q10 rozłożone na 2 porcje.

  • Takie samo porcjowanie substancji odżywczej, w postaci koenzymu Q10, może dotyczyć zaburzeń koncentracji, artretyzmu, zapaleń błony śluzowej żołądka oraz paradontozy, zapalenia tarczycy, nadczynnej tarczycy, arytmii czy arteriosklerozy bądź stresu.

Syndrom wypalenia zawodowego, chroniczne zmęczenie, szumy uszne, łuszczyca

  • W tego typu schorzeniach mimo, że są diametralnie różne, to zlecane spożycie koenzymu q 10 zamyka się w porcjach od 100 - 300 mg dziennie, rozłożone np.na 2 porcje 

Przy migrenach zaleca się dodatkowe spożywanie koenzymu Q10 w porcjach po 100 miligram 3 razy dziennie.

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD), jaskra lub zaćma

  • Tutaj zalecenia są, aby wzbogacić dietę o spożywanie porcji dziennej w ilości 100-500 mg, rozłożonej np. na 3 porcje. Zachęcam Was, przy okazji, do przeczytania wpisu na temat odżywiania oczu, pod linkiem:Zwyrodnienie plamki żółtej

Uszkodzenie nerek, zapobieganie uszkodzeniom nerek , które mogą być wywołane podaniem kontrastu przy badaniach diagnostycznych

  • Zalecana porcja 150-300 mg dziennie np. 3 x100 mg na  4 godziny przed badaniem 

Statyny

  • Zalecane spożycie koenzymu Q10 przy statynach to porcja dzienna od 60-300 mg dziennie podzielone na porcje po 100 mg

Nadciśnienie

  • Przy nadciśnieniu zaleca się spożywanie porcji 100-300 mg rozłożonych w ciągu dnia na 2 porcje

Stwardnienie rozsiane

Przy tym schorzeniu zalecana doustna porcja od 100-500 mg koenzymu Q10 rozłożone na 3 porcje dziennie

Ciekawostka nr 2!!!

Koenzym swoje działanie ochronne uzyskuje przy stężeniu w krwi na poziomie 2,5 mg/l . Aktywność koenzymu utrzymuje się przez 30 godzin.

Wszystkie informacje jakie znajdziesz na blogu, służą wyłącznie do celów informacyjnych. Przedstawione wiadomości to efekt poszukiwań hobbystycznych i nie może służyć do diagnostyki i samoleczenia. Zawsze skonsultuj swoje działania z wykwalifikowanym lekarzem.

Za źródło porcjowania koenzymu Q10 posłużyło mi opracowanie:

1.Uwe GrÖber, "Mikroskładniki Odżywcze,Tuning Metaboliczny-Profilaktyka-Leczenie", MedPharm Polska 2010, ISBN 978-83-60466-82-7;s.136

Oczywiście podane zalecenia dotyczą jednostek chorobowych a nie konkretnej osoby z daną jednostką chorobową.

I zawsze miejcie na uwadze, że nie istnieje jedna, właściwa droga prowadząca do zdrowia, skuteczna w każdym czasie, w każdym miejscu i dla każdego człowieka. Jest to suma działań ukierunkowanych na dobro człowieka

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl