Medycyna Mitochondrialna. Czym się zajmuje?
10.jpg

Medycyna Mitochondrialna to nowa gałąź medycyny o niezwykłym potencjale rozwojowym. Jest to najszybciej rozwijający się odłam medycyny, uzyskujący pozytywne rozwiązania w diagnozowaniu przyczyn chorób cywilizacyjnych.

Do słownika pojęć medycznych, określenie Medycyna Mitochondrialna, weszło w 1994 roku. W tym roku została upubliczniona praca na temat mitochondriopatii, przez prof. Dr Rolfa Lufta.

Medycyna mitochondrialna zajmuje się chorobami przewlekłymi

Co znaczy, że przedmiotem zainteresowania medycyny mitochondrialnej są choroby przewlekłe o podłożu zapalnym?

 • Powód pierwszy to fakt, że stan zapalny powstaje w mitochondriach.
 • Powód drugi to fakt, że większość chorób ma swój początek w stanie zapalnym.

Medycyna mitochondrialna, zajmuje się ochroną i aktywowaniem mitochondrii

Utrzymanie mitochondrium w dobrej kondycji jest ogromnie istotne ponieważ to właśnie mitochondria decydują o życiu i śmierci komórki.
Mitochondria to małe organelle komórkowe, zbudowane z około 1000 białek. Są to małe organelle mierzące zaledwie 2-5 µm długości. Odpowiadają za zaopatrywanie komórek w energię. Jest to jedno z zadań, jakie mają do wykonania mitochondria. Ilość codziennej energii, która powinny otrzymać komórki, równa jest masie naszego ciała i wynosi około 70 kg.
Po raz pierwszy opisano mitochondria oraz ich rolę w procesach pozyskiwania energii komórkowej w 1850 roku. Po wielu latach temat mitochondrium ponownie ujrzał światło dzienne. Prof.dr Rolfa Luft udowodnił, że do uszkodzeń mitochondrii, do zaburzenia ich pracy, może dochodzić na skutek nabytych czynników kancerogennych typu stres, zła dieta, uboczne działanie leków oraz skażenie środowiska. Taki dowód dał podstawy do wysunięcia tezy, że trudne do zdiagnozowania choroby, procesy starcze, przewlekłe choroby degeneracyjne i inne, mogą mieć swoje źródła w uszkodzonych mitochondriach.

Medycyna mitochondrialna zapobiega chorobom o podłożu zapalnym

Przedmiotem zainteresowania medycyny mitochondrialnej, jest tzw.cichy stan zapalny. Cichy stan zapalny to stan, którego podłożem jest stres psychiczny, fizyczny i wynikające z tego tytułu obciążenia. To właśnie obciążenia przekładają się na konkretne choroby w tym choroby serca, AMD, cukrzycę, choroby o podłożu neurodegeneracyjnym i inne.

Medycyna mitochondrialna perspektywy

Zdrowo poczęte dziecko z trójki rodziców czy prace nad przywróceniem do życia mitochondrii w komórce nowotworowej, to tylko początki.

 • Pierwsze takie zdrowe dziecko przyszło na świat w Wlk Brytanii. Uszkodzone mtDNA matki dziecka, zastąpiono zdrowym mtDNA innej kobiety i w ten sposób na świat przyszło zdrowe dziecko. Usunięto przyczynę i wyeliminowano pierwotną mitochondriopatie. Wyeliminowano dziedziczną mutacje.
 • Prace nad uruchomieniem uśpionych mitochondrii w komórce nowotworowej, poprzez uruchomienie jednej z sirtuin obecnych w mitochondriach, trwają.

  Zadania Medycyny Mitochondrialnej:

  • Regeneracja zapomnianych zasobów energetycznych naszego organizmu,
  • Przywracanie zdolności koncentracji,
  • Wzmocnienie zmysłów słuchu, węchu,
  • Utrzymanie widzenia w dobrej kondycji,
  • Poprawa elastyczności skóry, kości,
  • Wspieranie funkcji tarczycy,
  • Poprawa funkcjonowania naszych układów hormonalnych.

  Podsumowując :

  Dla Medycyny Mitochondrialnej filar stanowi wsparcie działań odpowiedzialnych za redukcje lub niwelowanie cichego stanu zapalnego. To z kolei pozwala chronić, regenerować i odbudowywać mitochondria. Wreszcie w związku z prowadzeniem terapii mitochondrialnej, medycyna mitochndrialna, zajmuje się chorobami o podłożu zapalnym a w końcu chorobami przewlekłymi. Ważne jest również aspekt prewencyjny w działaniach Medycyny Mitochondrialnej czyli zapobieganie mitochondriopatiom.

  UWAGA: wszystkie informacje jakie znajdziesz na blogu, służą wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami poglądowych. To jest właśnie powód dla którego to, czego dowiesz się na tym blogu, nie możesz zastąpić wizytą u lekarza. Informuję, iż post ma przede wszystkim charakter informacyjny a przedstawiana wiedza to efekt poszukiwań hobbystycznych i nie może służyć do diagnostyki i samoleczenia.

  W ustaleniu tych faktów pomogły mi min. poniższe opracowania:

  1.Mitochondria.Diagnostyka uszkodzeń mitochondrialnych i skuteczne metody terapii,Wydawnictwo: Mito-Pharma (2017)

  2.Tiamina i jej pochodne w regulacji metabolizmu komórek. Opracowanie dostępne online http://www.phmd.pl/api/files/view/26183.pdf

  3.Dr B. Kukliński,Dr Anja Schemionek, Medycyna Mitochondrialna Nowatorska metoda na pozornie nieuleczalne choroby, Wydawnictwo Vital, Białystok 2015, ISBN 978-83-64278-87-7

  do góry
  Sklep jest w trybie podglądu
  Pokaż pełną wersję strony
  Sklep internetowy Shoplo.pl