Mitochondria i substancje mitochondrialne
30.jpg

Mitochondria i substancje mitochondrialne to oś wokół której kręci się Medycyna Mitochondrialna.

Mamy podmiot czyli mitochondrium i środki, którymi wspomagamy mitochondrium czyli substancje mitochondrialne.

Rozpoczynamy cykl artykułów o praktycznym zastosowaniu substancji mitochondrialnych.

Na początek, aby nie zapomnieć o najważniejszych funkcjach mitochondrium i ich roli w naszym organizmie parę podsumowań:

 • dopiero od 1962 roku tj. od dnia ogłoszenia przez dr Rolfa Lufta wyniku swoich odkryć naukowych wiadomo, że dysfunkcje mitochondrialne (mitochondriopatie) mogą być również nabyte i że mogą stanowić przyczynę wielu poważnych chorób typu cywilizacyjnego. 
  • Wiemy, że wśród tego typu chorób wymienia się cukrzyce typu II, Parkinson czy choroba Alzheimera. Myślę, ze dlatego jest tak ogromne zainteresowanie tą nową, młoda dziedziną medycyny. Niestety nie bardzo jest zainteresowany tą dziedziną medycyny, szeroko pojęty przemysł farmaceutyczny. Powodem jest fakt, że substancje które są niezbędne dla ochrony i aktywowania mitochondrium, nie podlegają opatentowaniu.
 • ponadto to mitochondria a nie jądro komórkowe, decydują o życiu i śmierci komórki.
 • mitochondria nie tylko odpowiadają za dostarczanie naszym komórkom energii, ale również produkują dzienną porcję energii wewnątrzkomórkowej na potrzeby każdej komórki jaka jest w naszym organizmie.
  • Wyższość mitochondrium nad komórką, kiedy mówimy o energii jest taka, że aby regenerować DNA jądra komórkowego potrzebna jest energia, którą muszą wyprodukować mitochondria. Wyprodukują niezbędną ilość energii potrzebnej do regeneracji DNA, tylko w sytuacji kiedy będą funkcjonowały bez zakłóceń. W sytuacji uszkodzenia mitochondrii nie będziemy mogli sobie pomóc w naprawie DNA jądra komórkowego. 
  • Dorosły człowiek syntetyzuje około od 50 - 80 kg ATP dziennie. ATP czyli adenozynotrifosforan powstaje w łańcuchu oddechowym w macierzy mitochodrium. Nie wiem czy wiecie, że jest to energia wyższa od energii słonecznej. To, że nie wybuchamy to tylko dlatego, że mitochondria wyprodukowaną energia rozkładają na małe porcje pomiędzy poszczególne kompleksy enzymatyczne i dzięki temu energia ta jest pozyskana z zachowaniem temperatury ciała.
 • to w końcu mitochondria komunikując się z niewielką strukturą w mózgu jaką jest podwzgórze, redystrybuują energię w obszary najbardziej potrzebujące energii. 
  • Ilość energii wysyłanej do poszczególnych komórek czy narządów zależy od cyklu życia i etapu w jakim znajduje się nasz organizm. Zapotrzebowanie na energie jest też uzależnione od nas samych tzn. czy jesteśmy w okresie stabilnym, spokojnym, czy może przechodzimy przemiany hormonalne a może prowadzimy bardzo intensywne życie. Jest wiele innych determinantów, które regulują wielkość zapotrzebowania na energię wewnątrzkomórkową. 
 • Te malutkie organelle sygnalizują wszystkim narządom organizmu jakie mają zadania do wykonania. 

Podsumowanie znaczenia mitochondrii:

Prawidłowe funkcjonowanie organizmu zależy od stanu naszych komórek i prawidłowej pracy mitochondrii.

Sprawne mitochondria to wystarczająca ilość energii do przebiegu wszelkich procesów zachodzących w naszym organizmie w tym do naprawy DNA jądra komórkowego, pracy naszych ważnych mięśni czyli serca, wątroby, dobrego samopoczucia, dobrego widzenia, słyszenia, radzenia sobie ze światem itp.

Niesprawne mitochondria, przy takim obszarze i zakresie działania, mogą doprowadzać do powstawania chorób tzw. cywilizacyjnych.

Na zakończenie powiem jeszcze, że przed 1962 rokiem uważano, że dysfunkcje mitochondrium mogły wynikać jedynie z dziedziczenia. Te uszkodzenia dziedziczone były zauważane od razu dlatego, że dotyczyły uszkodzeń wzroku, słuchu, nieprawidłowej pracy serca bądź mózgu. Tego typu dysfunkcje każdy rodzic zauważa w bardzo krótkim czasie i może współpracując z lekarzem w oparciu o dostępne opracowania i podstawy biochemii usunąć przyczynę dysfunkcji u dziecka.

Skąd możemy widzieć, czy dochodzi u nas do uszkodzenia mitochondrii:

Powiem tak:

 • że do uszkodzeń mitochondrii dochodzi w wyniku deficytów po stronie substancji odżywczych. 
  • Do deficytów może dojść bardzo szybko. Nawet nie zauważymy kiedy. Jako, że energii ATP nie ma jak kumulować, a jest ona nam codziennie potrzebna i to w ilości zbliżonej do naszej wagi ciała, to mitochondria muszą codziennie ją produkować. Mitochondria produkują energię z żywności. Jeśli dużo pracujemy, posiłki konsumujemy w międzyczasie i nie zawsze są zróżnicowane pod względem witamin i minerałów (bo nie mamy czasu), towarzyszy nam stres, wypalenie w pracy, brak ruchu, zażywamy leki, cierpimy na brak relaksu, to mitochondria pracują pełna parą a w zamian niewiele dostają. Ale dla pocieszenia powiem, że tak nie do końca, jest to nasza 100% wina. Gdyby żywność była bardziej wartościowa to sprawa mogłaby wyglądać zupełnie inaczej.
 • symptomy: Pierwsze symptomy możemy zauważyć dopiero kiedy uszkodzenia sięgają 20-30 %. Zmęczenie, czy problemy z wchodzeniem po schodach, kłopoty z pamięcią a także osłabienie siły mięśni. np. wolniejsza praca serca lub osłabienie pracy mitochondrium w plamce żółtej. AMD, to wg.dr F. Enzmanna, klasyczny przykład osłabienia pracy mitochondrium plamki żółtej. Na jak wiele obciążeń narażamy oczy, poczytasz TUTAJ.
 • pojawiają nam nowe jednostki chorobowe.
 • i w końcu stwierdzamy: To nie ja. Nigdy wcześniej się tak nie czułam. Skąd u mnie nadciśnienie?. Co robić z tym wysokim cholesterolem?. Skąd u mnie problem z opadająca powieką?. Skąd u mnie problem z jelitami? Dlaczego mama zgagę? Tych pytań jest wiele a często odpowiedź znajdziemy w wypalonych mitochondriach.

Wczesne symptomy uszkodzeń mitochondrii są bardzo „powszechne”. 

Każdy z nas czasem je odczuwa. Zrzucamy to na codzienność, zabieganie, przemęczenie, zbyt długie siedzenie przy komputerze. Natomiast kiedy pojawiają się już jakieś nowe jednostki chorobowe a zmęczenie, nadwaga czy stany depresyjne lub CFS -zespół przewlekłego zmęczenia, nie odpuszczają, to nie należy takich czerwonych światełek, ignorować. Zawsze trzeba to skonsultować z lekarzem.

Tyle zadań wykonują te małe organelle a dla szczęścia potrzebują kilku witamin a dla pełni szczęśliwości koło 30 - 40 witamin, pierwiastków śladowych, aminokwasów oraz niezbędnych kwasów tłuszczowych.

Jeśli nie posiadamy wiedzy medycznej, czy możemy jakoś skorzystać z osiągnięć medycyny mitochondrialnej ?

Odpowiem, że tak:

 • Po pierwsze jest już możliwość wykonania diagnostyki mitochondrialnej oceniającej najważniejsze parametry informujące nas o poziomie sprawności mitochondrialnej.
  • Można również przeprowadzić badania biochemiczne krwi, które wykażą poziomy poszczególnych pierwiastków czy witamin. 
   • Oczywiście poziom nie wszystkich pierwiastków jest możliwy do ustalenia, ale duża część już tak. Można zbadać jedne z ważniejszych czyli cynk, miedź, mangan, witaminę D3, kwas foliowy, MMA dla witaminy B12, 
 • Po drugie można korzystając z bogatej literatury, dokładnie przeanalizować swoje samopoczucie i skonsultować się ze swoim lekarzem i podjąć odpowiednie kroki.

Medycyna mitochondrialna z powodzeniem jest praktykowana w Niemczech od lat 80. Jest klinika terapii mitochondrialnych, którą prowadzi dr Bodo Kukliński.

Krzewiciel tej dziedziny medycyny i naukowiec, dr F.Enzmann część zarobków swojej firmy MSE Pkarmazeutika dr Enzmann, przeznacza na  badania, które wskazują zastosowanie substancji mitochondrialnych nie tylko w ciężkich mitochondriopatiach, dziedziczeniach mitochondrialnych ale również w mechanizmach starzenia się organizmu czy w pracach nad obezwładnieniem komórek nowotworowych.

Co piękne jest w medycynie mitochondrialnej to fakt, że wiele tzw. chorób nieuleczalnych można wyeliminować stosując odpowiednio ułożone składniki odżywcze pamiętając oczywiście o odpowiednim stężeniu substancji czynnej tak, aby mitochondrium ją zauważało.

 • Medycyna Mitochondrialna ma solidną bazę badawczą i szczegółową diagnostykę aby optymalnie stosować substancje mitochondrialne.

Wszystkie informacje jakie znajdziesz na blogu, służą wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami poglądowych. To jest właśnie powód dla którego to, czego dowiesz się na tym blogu, nie możesz zastąpić wizytą u lekarza. Informuję, iż post ma przede wszystkim charakter informacyjny a przedstawiane informacje to efekt poszukiwań hobbystycznych i nie może służyć do diagnostyki i samoleczenia.

Literatura dla tych wszystkich, którzy chcą pogłębić wiedzę w temacie :

1.Dr B. Kukliński,Dr Anja Schemionek, Medycyna Mitochondrialna Nowatorska metoda na pozornie nieuleczalne choroby, Wydawnictwo Vital, Białystok 2015, ISBN 978-83-64278-87-7

4. Dr B. Kukliński, dr Ina van Lunteren,Odżywianie mitochondrialne-Jak powstrzymać wolne rodniki, choroby cywilizacyjne i starzenie się, Wydawnictwo Vital, Białystok 2017, ISBN 978-83-65846-03-7

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl