Niedobór selenu. Zatrucie selenem ?
20.jpg

Niedobór selenu. Zatrucie selenem ?

Czy wiesz, że picie alkoholu lub częste stosowanie leków obniżających kwas solny (inhibitory pomp protonowych) ograniczają przyswajanie selenu powodując niedobór selenu.

Moim założeniem, pisząc o selenie, jest dokonanie małej rozprawki na temat selenu. Selen wymaga szczególnej uwagi ze względu na rolę jaką pełni w naszym organizmie. 

 • Chcę wpisem odpowiedzieć na parę pytań: 
  • Po pierwsze: Czy możemy mieć niedobór selenu? 
  • Po drugie: Kiedy i jak tracimy selen i z jakiego powodu mogą wystąpić jego niedobory? 
  • Po trzecie: Czy powinno się zwracać uwagę na formę selenu dla utrzymania bezpiecznego poziomu w organizmie ?

Teraz mogę powiedzieć, że wiem już na tyle, aby podzielić się z Wami tymi informacjami.

Jak ważny jest selen dla naszego organizmu dowiedziałam się zaczynając moją przygodę z mitochondriami i prowadząc terapię mitochondrialną. Uświadomiłam sobie jakie spustoszenie w organizmie robią jego braki w organizmie lub jak ważny jest odpowiedni jego poziom w organizmie. Ale nie tylko ja byłam nieświadoma skutków braku selenu. Żaden endokrynolog przez 20 lat leczenia u mnie zapalenia tarczycy (Haschimoto) nie wspomniał mi o zależności pracy hormonów tarczycy od selenu.

Selen dla organizmu jest po prostu niezbędny. Jak wspomniałam, odpowiada min.za prawidłowe funkcjonowanie tarczycy bowiem metabolizuje jej hormony. Ponadto niedobór selenu pogłębia niedobór jodu a to rodzi kolejne problemy natury hormonalnej.

Selen, co bardzo ważne a zupełnie pomijane, wykazuje również bardzo istotne działanie chroniąc komórki przed stresem oksydacyjnym na poziomie jednych z enzymów peroksydazy glutationowej.

A teraz trochę szczegółowiej, czyli o czym się do edukowałam z literatury fachowej. Oczywiście wybrałam to, co z mojej historii okazało się istotne i ważne. Dla osób chętnych poczytać szerzej na ten temat, jak zwykle, na końcu wykaz literatury źródłowej.

Czy selen jest ważny dla naszego zdrowia ?

Tak!!! I dlatego suplementacja selenem, to odpowiedzialna sprawa do której trzeba podejść z rozwagą. Szczególnie, że selen jest niezbędny do prawidłowej pracy tarczycy a jego rola jest wręcz priorytetowa, podobnie jak rola witaminy d3.

Poza tym musimy wiedzieć jaki rodzaj selenu i ilość chcemy użyć do uzupełnienia niedoborów tego pierwiastka. Te dwa czynniki ustalamy uzależniając jego rodzaj i ilość od stanu naszego zdrowia i od stylu życia.

Selen to ważny pierwiastek - wręcz niezbędny do życia. Jak jest ważny, niech świadczy fakt, że Finlandia, od pewnego czasu, wzbogaca cały areał uprawny kraju, solami tego pierwiastka. To powoduje, że kupując w tym kraju żywność, kupujesz jednocześnie porcję zdrowia.

Kiedy mogą wystąpić niedobory selenu.

 • Przy zażywaniu: kwasu walproinowego, klozapiny, kortykosteroidów czy leków moczopędnych.
 • Status selenu ulega również obniżeniu przy stosowaniu niektórych rodzai chemioterapii.

Selen - jakie czynniki zmniejszają jego wchłanianie ?

 • spożywanie alkoholu, 
 • podawanie preparatów obniżających poziom kwasu solnego,
 • stosowanie środków przeczyszczających.

Nie spotkałam się, aby jakiś lekarz sprawdzał czy mam niedobór selenu. Natomiast jak poważne mogą być skutki niedoboru selenu, z punktu widzenia medycyny mitochondrialnej, wyłuszczę poniżej.

Badania poziomu selenu są, ale co z tego. Który z lekarzy wykorzystuje to badanie w leczeniu? A skutki braku selenu mogą być i są bardzo poważne. No, ale jeżeli nikt nie interesuje się za co tak naprawdę odpowiadają pierwiastki śladowe w naszym organizmie, to trudno mu myśleć o skutkach ich niedoboru. Kiedyś wręcz zastanawiałam się: skoro ktoś ponazywał i usystematyzował pierwiastki śladowe to przecież w jakimś celu ? Dlaczego zupełnie pomija się kwestie ich roli w naszym organizmie. Każdy wie, że braki żelaza to potocznie "anemia". Po poradę w sprawie anemii idziemy do hematologa. A do jakiego lekarza pójdziemy kiedy brakuje nam tak ważnego pierwiastka jakim jest selen, magnez bądź cynk?

Dlaczego ?

1.Bez obecności selenu nie jest możliwy metabolizm hormonów tarczycy czyli aktywacja i przekształcanie tyroksyny (T4) w trójodotyronię (T3). Wszyscy dotknięci chorobami tarczycy wiedzą, jak ważne jest utrzymanie na prawidłowym poziomie hormonów tarczycy.

2.Selen to przede wszystkim kofaktor procesów regulacyjnych i katalitycznych dla białek zawierających selenocysteinę. Do tych białek należy przede wszystkim selenoproteina P, czyli białko odpowiedzialne za transport i magazynowanie selenu. Możliwe jest to przy formie organicznej selenu. Co bardzo ważne białko to, odpowiada również za ochronę śródbłonka doprowadzającego do rozpadu różnych reaktywnych form azotu. To wprost przekłada się na unikanie stresu nitrozacyjnego. Dodam tylko, że odpowiedni poziom azotu to prawidłowe krążenie i tym samym prawidłowe ciśnienie. Na tym przykładzie widać jak ważna dla zdrowia jest homeostaza.

3.Jeśli występuje niedobór selenu dochodzi do wzmożenia dysfunkcji organizmu spowodowanych niedoborem jodu.

4. Niedobór selenu, tak jak i wielu innych pierwiastków, może prowadzić do mitochondriopatii, ponieważ dochodzi do zaburzeń szlaków metabolicznych. To wprost prowadzi do zredukowania syntezy ATP. To oznacza, brak energii wewnętrznej, której potrzebują do pracy, takie kolosy jak serce czy wątroba.

5. Niedobór selenu to w końcu spadek sprawności systemu kontrolującego powstawanie wolnych rodników, redukcję tlenu czy syntezę ATP. A to właśnie tylko dzięki tym systemom (peroksydazy) nasze mitochondria przetrwały miliony lat. O tym jak to działa podzielę się w kolejnym wpisie. Jest to naprawdę fascynujące zjawisko.

6. Niedobór selenu i glutationu GSH prowadzi do nadmiernego wypływu wapnia do komórek.

Rola selenu w detoksykacji organizmu

1.Selen ma swoje znaczenie jeśli mówimy o detoksykacji organizmu z kadmu i rtęci. Są to metale ciężkie, których obecność w organizmie jest bardzo niewskazana.

2.Poza tym selen odpowiada za detoksykację nadtlenku wodoru w białku peroksydazy glutationowej (GSH-Px). Peroksydaza to tarcza przed wolnymi rodnikami.

Niedobór selenu - Jak i kiedy go tracimy ?

Czy Ja potrzebuję tego pierwiastka śladowego? Aby poznać odpowiedź na to pytanie, dobrze jest wiedzieć, jakie są wskazania do stosowania selenu ?

Otóż są sytuacje w których może dochodzić do niedoboru selenu. Są sprzyjające czynniki, które mają wpływ na zwiększone zapotrzebowanie organizmu, na ten pierwiastek. Jeśli dochodzi do opisanych sytuacji, trzeba rozważyć uzupełnienie selenu w diecie, aby nie doszło do niedoborów.

Czynniki powodujące niedobór selenu to: dieta wegańska, wegetariańska, okres ciąży i karmienia piersią oraz palenie papierosów.

Kolejne czynniki to stany chorobowe o podłożu zapalnym. Do takich stanów można zaliczyć ostre zapalenie trzustki, tarczycy, wątroby czyli krótko mówiąc choroby wolnorodnikowe.

Jakie są objawy wskazujące na niedobór selenu?

 • Zauważamy u siebie coraz większą skłonność do infekcji.
 • Zdiagnozowano u nas depresje.
 • Występują zaburzenia płodności.
 • Na skórze zaczyna się pojawiać rumień.
 • Ze strony hormonów tarczycy, dochodzi do spadku poziomu FT 3.
 • W testach wychodzi u nas skłonność do alergii.
 • Zaczynamy zauważać wyczerpanie i osłabienie siły mięśni.

Kiedy dochodzi do zaburzeń wartości selenu, czyli niekontrolowanego wzrostu lub spadku jego poziomu?

Taka sytuacja może mieć miejsce w przypadku niedoboru witaminy B6 jak również przy chemioterapii.

Jak uniknąć niedoboru bądź nadmiaru selenu ?

W medycynie mitochondrialnej, ale chyba nie tylko, występuje konieczność stosowania dwóch form selenu. I tak:

 • Pierwsza forma selenu to postać organiczna i jest to Selenometionina. Jako, że jest to forma wchłaniana przez organizm w 90%, stosuje się tę formę w celu szybkiego uzupełniana braków. Nieswoiste wbudowywanie tej postaci w białka, tworzy tam magazyny selenu.
 • Druga forma selenu to postać nieorganiczna i jest to Selenin sodu. Spożywamy tę formę selenu, aby utrzymywać poziom selenu na prawidłowym poziomie. Spożywając tę formę mamy kontrolę nad poziomem selenu w surowicy krwi. Forma nieorganiczna wchłania się w 50% a reszta jest wydalana z moczem.

Różnica tych dwóch form selenu, polega więc nie tylko na różnicy w przyswajaniu ale również na tworzeniu zapasów magazynowych. Jest to jeden z powodów dlaczego przy terapii nowotworowej, formę i wielkość porcji powinien wskazać lekarz prowadzący.

Ostatnia kwestia jaką powinnam poruszyć to:

Bezpieczeństwo stosowania selenu.

Doczytałam, że istnieje ryzyko przedawkowania selenu szczególnie jego formy organicznej(wchłanianie 90 %). Są to sytuacje kiedy organizm nie ma zapotrzebowania na takie ilości selenu (nie ma ostrego stanu zapalnego). Nadmierna, nie „skonsumowana” ilość selenu odkłada się. Do przedawkowania dochodzi kiedy przyjmowane są wysokie, przekraczające 200 mikrogram dziennie, porcje selenu przez dłuższy czas.

Nadmiar selenu – Selenoza- zatrucie selenem

Objawy selenozy:

 • utrata włosów
 • łamliwość paznokci
 • drętwienie
 • zmęczenie
 • nerwowość
 • w przypadku ostrej selenozy da się wyczuć ostry zapach czosnku lub rzodkwi w trakcie wydychania powietrza. Ponadto zatruciu towarzyszą nudności oraz bóle brzucha.

Jak podaje FNB Rada ds. Żywności i Żywienia, poziom selenu, który toleruje nasz organizm, to 400µg. Są sytuacje kiedy lekarze zalecają porcje wyższe od zalecanych przez FNB. Często wyższe porcje są zalecane przy min.: sepsie, ostrym zapaleniu trzustki czy wrzodziejącym zapaleniu okrężnicy.

Ważne!!! Selen podajemy na 1-2 godzin przed posiłkiem. Przeciwutleniacze typu witamina C, podajemy minimum po godzinie od spożycia selenu.

Wszystkie informacje jakie znajdziesz na blogu, służą wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami poglądowych. To jest właśnie powód dla którego to, czego dowiesz się na tym blogu, nie możesz zastąpić wizytą u lekarza. Post ma charakter informacyjny. Przedstawione wiadomości to efekt poszukiwań hobbystycznych i nie może służyć do diagnostyki i samoleczenia.


Literatura dla tych wszystkich, którzy chcą pogłębić wiedzę w temacie selenu i nie tylko:

1. Uwe GrÖber, Mikroskładniki Odżywcze,Tuning Metaboliczny-Profilaktyka-Leczenie, MedPharm Polska 2010, ISBN 978-83-60466-82-7

2.Dr B. Kukliński,Dr Anja Schemionek, Medycyna Mitochondrialna Nowatorska metoda na pozornie nieuleczalne choroby, Wydawnictwo Vital, Białystok 2015, ISBN 978-83-64278-87-7

3.Dr Michael H.Greger, Gene Stone, Jak nie umrzeć przedwcześnie. Co jeść, aby dłużej cieszyć się zdrowiem, Wydawnictwo Czarna Owca, Warszawa 2016, ISBN 978-83-8015-026-3

Pozdrawiam wszystkich i łączę życzenia zdrowia

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl