Symptomy wtórnej mitochondriopatii.
8.jpg

Symptomy wtórnej mitochondriopati wyspecyfikuję w dalszej części wpisu a zacznę od wyjaśnienia podmiotu wpisu. Otóż zaburzenia, które powstają z powodu dysfunkcji mitochondrii nazywamy cytopatiami lub mitopatiami mitochondrialnymi Są to choroby o podłożu zapalnym, gdzie przyczyną jest niewystarczająca ilość energii komórkowej. Dzielimy miopatie na pierwotne i wtórne.

Wiecie już, że naszą wewnętrzną energię pozyskujemy dzięki mitochondriom. To one odpowiadają za dostarczenie około 95 % energii.

To jak szybko mitochondria ulegają uszkodzeniu i co bezpośrednio jest tego przyczyną, opisałam szeroko w jednym z wpisów.

Teraz chcę się skupić na tym, aby opisać symptomy naszego samopoczucia, w sytuacji „wypalania się mitochondrii „. 

Zanim zaczniemy przypominam, że wszystkie informacje jakie znajdziesz na blogu, służą wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami poglądowych. To jest właśnie powód dla którego to, czego dowiesz się na tym blogu, nie możesz zastąpić wizytą u lekarza. Informuję, iż post ma przede wszystkim charakter informacyjny a przedstawiana wiedza to efekt poszukiwań hobbystycznych i nie może służyć do diagnostyki i samoleczenia.

Czy wiecie, że mitochondriopatie wtórne to choroby, które są skutkiem postępu cywilizacyjnego, wszechobecnej chemii, stresującego życia, interakcji leków z substancjami odżywczymi czy leków z lekami.

Cywilizacja zbiera swoje żniwo w postaci coraz większej zachorowalności. Czy to efekt wyniszczania mitochondrii?

Jeśli przyjmiemy do rozważań założenie, często powtarzane: że jesteśmy tym co strawimy i co organizm przyswoi, to zdajemy sobie sprawę, że to co jemy, jak jemy, kiedy jemy, jak łączymy produkty, ma istotny wpływ na nasze samopoczucie. Pójdźmy więc teraz tym tropem. Czasem słyszę:

żadnych witaminek tylko dieta”. Zgoda ale pod warunkiem, że:

 • prowadzimy spokojny tryb życia
 • w kuchni stosujemy zrównoważoną dietę
 • dbamy o sen, relaks i odpowiednio dużą dawkę sportu

W przeciwnym razie, bez dostarczania organizmowi ponad 30 najważniejszych witamin, na których oparte są procesy biochemiczne zachodzące w naszym organizmie, prawidłowe funkcjonowanie chociażby procesu glikolizy czy beta oksydacji, jest ogromnie spowolniony lub wręcz zablokowany.

Procesy jakie zachodzą w naszym organizmie są bardzo złożone tak jak i złożony jest nasz organizm. Jeśli nie dostarczamy witamin z dietą, a o to coraz trudniej, to należy jednak znaleźć sposób aby organizm zasilać witaminami i innymi składnikami odżywczymi.

Ktoś powie; Kiedyś nikt nie mówił o diecie, o konieczności sportu czy relaksu.

Zgoda. Ale;

 • kiedyś, żywność miała w sobie wartości odżywcze bo gleba nie była tak silnie eksploatowana,
 • w środkach czystości domowego użytku, był co najwyżej chlor,
 • zamiast torebek foliowych używano papieru,
 • słowo mobbing nie istniało w naszym potocznym słowniku,
 • dzieci i młodzież była na podwórkach a nie tylko przed telewizorem czy laptopem,
 • w szkołach był SKS, na który młodzież uczęszczała po godzinach lekcyjnych.
Teraz mamy trochę inne czasy a organizm nie dostał nowych technologii. Nie było kolejnej ewolucji człowieka. Wszystko funkcjonuje tak jak kiedyś.

Za to wszystko niestety płacą mitochondria. Jeśli sobie uświadomimy, że mitochondria to nie są obce byty, które u nas pomieszkują, lecz organelle, które dają nam siłę a dzięki temu zdrowie, to spojrzymy na temat ich „zasilania tych elektrowni”, łaskawszym okiem. Tak, bowiem jak każdy piec potrzebuje paliwa, aby oddał nam energie, tak w przypadku mitochondrii wsadem są substancje mitotropowe czyli substancje, które natura wytworzyła w toku ewolucji. Jest ich ponad 30. Należą do nich min. witaminy z grupy B, witamina D3, witamina K oraz mikroelementy selen, cynk, żelazo, miedź itp.

Wtórne mitochondriopatie – oznaki

Z perspektywy dnia dzisiejszego, bogatsza w wiedzę od terapeutów zajmujących się naprawą szlaków metabolicznych za pomocą mitoceutyków, mogę powiedzieć, że takie klasyczne objawy wypalania się mitochondrii to:

 • brak siły,
 • wieczne zmęczenie, problemy z koncentracją,
 • problemy z jelitami
 • bóle głowy, stawów, kręgosłupa
 • osłabienie
 • postępująca nietolerancja alkoholu
 • częstsze niepohamowane smaki na słodycze
 • kołatanie serca, oblewanie się potem

Tych symptomów jest bardzo, bardzo wiele bo też i mitochondria są w każdej komórce naszego organizmu za wyjątkiem krwinek czerwonych. Również do zauważalnych objawów, często bagatelizowanych, są opuchnięte środkowe stawy palców. W pewnym momencie okazują się, że nasza biżuteria jest za mała. Ponadto zaczyna nas dotykać nadwrażliwość na światło, dźwięki o wysokim tonie, odczuwamy mrowienie lub drętwienie palców, pieczenie języka.

Ale kiedy już rano wstajemy zmęczeni, chodzenie nas zaczyna męczyć, pojawiają się problemy z dobrym widzeniem, po posiłku węglowodanowym czujemy się zmęczeni, to jest to moment, który jest opisywany jako możliwy objaw wtórnej mitochondriopatii.

Gdzie szukać przyczyn mitochondriopatii?

 U każdego przyczyny będą różne. U jednej osoby może początek był w jelitach, może z permanentnego stresu a może z jednego i drugiego, może ze złej diety, może drążą nas pasożyty...?

Taka klasyczna sytuacja, to stres.

Stres związany z chorymi jelitami. Takie samopoczucie to zawsze stres i niepewność. To samonapędzająca się destrukcja organizmu, która niestety w konsekwencji prowadzi do osłabienia organizmu. Jelita, to serce naszego organizmu. Tak wiele od nich zależy. Przecież zdrowe jelita to zdrowy cały organizm.

Jeżeli poczytaliście już w innych źródłach na temat mitochondrii to przekonaliście się, że nasze samopoczucie, zależy w bardzo dużym stopniu, od stopnia wyniszczenia mitochondrii.

Reasumując ten wpis:

Najlepszymi lekarzami jesteśmy my sami. Powinniśmy się baczniej obserwować. Nie powinniśmy bagatelizować z pozoru nieznacznych zmian w naszym organizmie. Każda anomalia gdzieś ma swój początek.

Z życia należy czerpać garściami, ale też należy uzupełniać rezerwuary energii, abyśmy mogli cieszyć się życiem przez długie długie lata.

Na czym polega wsparcie mitochondrii, postaram się wyłuszczyć w następnym wpisie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl