Terapie mitochodrialne
12.jpg

Terapia w ramach medycyny mitochondrialnej.

Cel terapii w ramach medycyny mitochondrialnej, to przywrócenie równowagi w przebiegu metabolizmu, na poziomie komórkowym.

Proces ten składa się z 3 elementów.

  • Pierwszy etap to ustalenie przyczyn mitochondriopatii dzięki bardzo dokładnej anamnezie i diagnostyce na poziomie komórkowym.

Przebieg tego etapu rozpoczyna się od precyzyjnego i dokładnego wywiadu z osobą cierpiącą na choroby przewlekłe. Taka metodyka postępowania pozwala ustalić czy i kiedy doszło do uszkodzeń mitochondrii. Następnie przeprowadzana jest celowana diagnostyka na poziomie komórkowym. W efekcie tych działań ustalane są przyczyny zaburzeń, stopień uszkodzenia mitochondrii lub stopień ich niedożywienia. Kończąc etap pierwszy, terapii mitochondrialnej, następuje precyzyjne ustalenie rodzaju i wielkości porcji substancji mitotropowych. Ten opis to duży skrót, ale o to mniej więcej chodzi.

  • Kolejny etap to wprowadzenie ćwiczeń fizycznych do codziennego grafiku
  • Ostatni, trzeci element, to wprowadzenie zmian w odżywianiu, aby utrzymywać wagę ciała na stałym poziomie.

Medycyna mitochondrialna zajmuje się w ramach swoich działań każdym rodzajem mitochodriopatii. 

Cytopatie mitochondrialne inaczej nazywane mitochondriopatiami lub mitochondrialnymi zachorowaniami to określenia chorób, wynikających z niewystarczającej porcji energii. 

Choroby te mogą być spowodowane mutacjami genetycznymi lub nabytymi. Te ostatnie mogą być wynikową obciążeń spowodowanych przez toksyny, stres, niezrównoważone odżywianie czy brak ruchu. Nazywane są cytopatiami wtórnymi.

Mitochondriopatie różnią się od pozostałych schorzeń tym, że żaden symptom nie jest patognomiczny. Z tego powodu ,w znacznym stopniu, utrudniona jest diagnoza. Podobnie uszkodzony organ nie jest uszkodzony chorobą w takim samym, uniwersalnym stopniu. W zawiązku z tym trudno jest określić, opierając się o objawy, z jaką chorobą mamy do czynienia. Dlatego w medycynie mitochondrialnej tak ważna jest odpowiednia, nowoczesna diagnostyka, poprzedzona bardzo dokładnym rozległym wywiadem.

Mitochondriopatie wynikają z uszkodzeń mitochondrium. Ponieważ mitochondrium jest pozbawione osłony proteinowej wnętrza, często dochodzi do uszkodzeń. Aby zminimalizować skutki uszkodzeń dochodzi do mutacji. Jako, że do uszkodzeń mitochondrium dochodzi dość często to i ilość mutacji jest duża. W mitochondrialnym DNA dochodzi od 10-20 razy częstszych mutacji niż w DNA komórkowym.

Pierwszy wykryty przypadek cytopatii, został opisany przez prof.dr Rolfa Lufta w 1962 roku.

Pozdrawia serdecznie 

Regina

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl