Właściwości witaminy C
14.jpg

Czarna porzeczka.Naturalne żrdło witaminy C

Właściwości witaminy C są powszechnie znane.

Jak widzi ją Medycyna Mitochondrialna okaże się w tym wpisie.

Wśród substancji mitochodrialnych, od których zaczęłam moją terapie mitochondrialną, należała właśnie witamina C. Nie ukrywam, że byłam lekko zaskoczona. Chory przewód pokarmowy, problemy hormonalne, skórne, nadciśnienie skokowe a ja dostaję propozycje spożywania witaminy C. Jak się później do edukowałam, jest to jeden z filarów w profilaktyce stanów zapalnych czyli w likwidacji przyczyn różnych przypadłości cywilizacyjnych XX wieku.

Jedną z właściwości witaminy C jest jej działanie antyoksydacyjne:

  • Witamina C, to ważny element układu redox a inaczej to istotny, niezbędny element utleniania i regeneracji.
  • Witamina C, to rozpuszczalny w wodzie doskonały antyoksydant, który stanowi ochronę lipidów, białek, kwasów nukleinowych oraz błon komórkowych.
  • Witamina c stanowi tarczę przed wolnymi rodnikami tlenowymi oraz reaktywnymi formami tlenu.
  • Poza tym kwas L-aksorbinowy, wpływa na bieżącą regenerację, jakże ważnego koenzymu Q10. Mówiąc wprost witamina C wpływa na utrzymanie i regeneracje bariery antyoksydacyjnej.
  • Do długiej listy istotnych właściwości witaminy C dla naszego zdrowia należy koniecznie dodać jej działanie antynowowtworowe. Witamina C ochrania bowiem DNA przed uszkodzeniami jakie wywołuje stres oksydacyjny.

Kolejne właściwości witaminy C to fakt, że jest jednym z lepszych sojuszników w walce z nadciśnieniem i zakrzepami krwi.

Witamina C poprzez ochronę komórek śródbłonka, zwiększa biodostępność tlenku azotu. Jak istotna jest odpowiednia ilość tlenku azotu w naszym organizmie, pisałam przy okazji wpisu na temat stresu oksydacyjnego i nitrozacyjnego. Tam wspomniałam właśnie, że odpowiednia, niezburzona ilość gazu NO, to ochrona przeciwzakrzepowa i przeciw nadciśnieniowa. To właśnie tlenek azotu pozwala min. na kurczenie, ponowne rozkurczanie i rozszerzanie się naczyń krwionośnych.

Witamina C pozostałe właściwości:

  • bierze udział w biosyntezie kolagenu czyli min.ma swój udział w rozwoju i dojrzewaniu chrząstki oraz ma swój udział w hydroksylacji lizyny i proliny czyli, że jej obecność pomaga w gojeniu się ran,
  • aktywuje kwas foliowy do jego aktywnej postaci czyli do kwasu tetrahydrofoliowego, który uczestniczy w prawidłowym przebiegu procesów metylacji,
  • odzyskuje witaminę E,
  • polepsza przyswajanie żelaza w jelicie cienkim.

Suplementacja witaminą C-kwasem askorbinowym.

Czym się kierować przy suplementacji opowiem opierając się na opracowaniu Uwe GrÖber, „Mikroskładniki Odżywcze,Tuning Metaboliczny-Profilaktyka-Leczenie” MedPharm Polska 2010, ISBN 978-83-60466-82-7. I tak:

Profilaktycznie0,2-0,5 g dziennie w formie doustnej
miażdżyca0,5-3,0 g dziennie doustnie
zakażenia Helicobacter pylori (najlepiej askorbinian wapnia)0,5-5,0 g dziennie doustnie
choroby neurodegeneracyjne1,0-5,0 g dziennie doustnie
palenie papierosów, stres, zaburzone gojenie się ran czy reumatyzm1,0-3,0 g dziennie

Te ilości można rozłożyć na mniejsze. Chodzi o to, aby przyjąć taką ilość w ciągu całego dnia. Nie powinno się przekraczać jednorazowo porcji 200 mg. chyba, że są to estry lub tak opracowane porcje, że mimo wysokiej porcji w kapsułce, to do krwiobiegu dostaje się jej jednorazowo, nie więcej jak 200 mg.

Ostatni wątek to interakcje witaminy C z lekami i innymi składnikami odżywczymi.

Musicie wiedzieć, moi drodzy, że to nie jest tak, że kwas askorbinowy, zawsze się wchłania. Są sytuacje kiedy wchłanianie tej witaminy jest upośledzone. Tak jest, zresztą, w przypadku prawie wszystkich witamin czy pierwiastków śladowych, kiedy do zapisanych leków, nie zapisuje się nam suplementacji. I tak:

-kiedy stosujemy jakieś preparaty zobojętniające kwas solny, inhibitory pomp protonowych czy stosujemy antybiotyki, dochodzi do zmniejszonego wchłaniania bo np. jest wyhamowywany aktywny transport tej witaminy, przez ściany jelita.

-do zwiększonego wydalania przez nerki dochodzi kiedy zażywamy diuretyki, tetracykliny, aspirynę lub kortykoidy.

-zwiększone zapotrzebowanie występuje przy radioterapii i chemioterapii nowotworowej oraz w sytuacji zaburzeń poziomu kalcytoniny.

-kiedy mamy zaburzony poziom witaminy B6, żelaza, lizyny czy metioniny możemy mieć problem z prawidłowym wykorzystaniem właściwości witaminy C.

Po resztę informacji na temat kwasu askorbionowego zapraszam do kolejnego wpisu.

Wszystkie informacje jakie znajdziesz na blogu, służą wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami poglądowych. To jest właśnie powód dla którego to, czego dowiesz się na tym blogu, nie możesz zastąpić wizytą u lekarza. Informuję, iż post ma przede wszystkim charakter informacyjny a przedstawiane informacje to efekt poszukiwań hobbystycznych i nie może służyć do diagnostyki i samoleczenia.

W ustaleniu tych faktów pomogły mi poniższe opracowania:

1.Tomaszewski J.,Diagnostyka laboratoryjna,Wydawnictwo Lekarskie PZWL, W-wa 2001,ISBN 83-200-3591-o

2. Uwe GrÖber, Mikroskładniki Odżywcze,Tuning Metaboliczny-Profilaktyka-Leczenie, MedPharm Polska 2010, ISBN 978-83-60466-82-7

3.Dr B. Kukliński,Dr Anja Schemionek, Medycyna Mitochondrialna Nowatorska metoda na pozornie nieuleczalne choroby, Wydawnictwo Vital, Białystok 2015, ISBN 978-83-64278-87-7

Uzupełniałam i uzupełniam dietę Witaminą C MSE Matrix, ponieważ najlepiej sprawdza się, w zadaniach, jakie ma do spełnienia a które wyłuszczyłam w tym wpisie. 

Zobacz w sklepie

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl