Wsparcie wątroby
50.jpg

Wsparcie dla wątroby? 

Tak! Jest to możliwe i to za pomocą składnika, który przy okazji wspiera inne funkcje naszego organizmu. Ten składnik to prawdziwy przyjaciel naszej wątroby. Pytanie pozostaje, co to takiego? Czy możliwe jest jeszcze coś, dla wątroby, o czym nie ma mowy w reklamach?

Wątroba to jeden z organów utrzymujących porządek w naszym organizmie. Wątroba filtrując krew oczyszcza ją ze zbędnych „rzeczy” pozbieranych po drodze (leki, hormony, dodatki do żywności, zanieczyszczona woda itp.). To oczyszczanie w dzisiejszej dobie, to ogrom pracy a jeśli dojdzie do tego jeszcze jakieś dodatkowe obciążenie typu stres, niezrównoważona dieta czy skażone powietrze to mogą być to przysłowiowe gwoździe do… i wątroba, z czasem, zacznie wolniej pracować.

Na pewno wiecie co zawdzięczamy sprawnej, zdrowej wątrobie. Ja tylko dla porządku wpisu, przypomnę te najważniejsze :

 •  odpowiedni poziom cholesterolu,
 •  odpowiedni poziom trójglicerydów,
 •  zdrową skórę,
 •  prawidłowy przebieg procesów trawiennych,
 •  wsparcie funkcjonowania naczyń krwionośnymi itp.

Plaga XXI wieku:

Jako jedną z plag zachorowań, która nas czeka w XXI wymieniane są nowotwory wątroby. Można by się dziwić, ale tylko do momentu, kiedy zapoznamy się ze statystykami zachorować wynikającymi z wirusów hepatotropowych (pierwotne i wtórne) czy zaburzeń związanych z problemami metabolicznymi typu cukrzyca czy otyłość. Przy czym te same statystyki wymieniają cukrzyce i otyłość, na pierwszym miejscu, jako przyczyny marskości wątroby.

Wsparcie wątroby z punktu widzenia mitochondrii.

Na silny organizm składa się wiele czynników a wśród nich kluczowe, to sprawnie działające mitochondria. Sprawność tych organelli to więcej energii ATP. Jeśli jest ona wytwarzana na prawidłowym poziomie czyli dziennie, równa masie naszego ciała, to można założyć, że każdy wewnętrzny organ będzie pracował prawidłowo, bo będzie miał wystarczająco dużo energii.

Tylko 1 gram tkanki wątrobowej zajmuje powierzchnie membrany mitochondrium, o wielkości w przybliżeniu 3 metrów kwadratowych. Wyobraźcie sobie jaką powierzchnię zajmują mitochondria w całej wątrobie? 

Nie trudno sobie również wyobrazić ile wątroba potrzebuje ochrony antyoksydacyjnej, jeśli mitochondria występują tam, tak licznie, i cały czas pracują, produkując energie dla potrzeb wątroby.

Wątroba jest w stanie wytrzymać dużo, obciążających nawyków, ze strony swojego żywiciela, ale do czasu.

 • Nasz organizm długi czas sobie radzi z obciążeniami jakich dostarczamy (fast food, skażone środowisko, używki, stres) bowiem jest naturalnie wyposażony w mnóstwo mechanizmów obronnych w tym antyutleniaczy, których gotowość do pracy podtrzymujemy, kiedy zasilamy je dobrze zbilansowaną dietą lub składnikami odżywczymi.
 • Jeśli w wyniku złej diety, stresu, mocno obciążającego życia, zaczyna brakować w organizmie naturalnych składników odżywczych niezbędnych do regeneracji naturalnych antyoksydantów (nadmierne zużycie substancji odżywczych spożytkowanych przez organizm ze względu na ww. czynniki) czy przebiegu procesów metabolicznych, obrona organizmu przed wolnymi rodnikami jest coraz słabsza. Zaatakowanie nas w takim momencie przez nawet nieszkodliwe wcześniej wirusy, staje się dla tych drugich, coraz prostsze a spalanie tłuszczy staje się problemem.

Wątroba. Czym wspomóc ją w pracy?

Co to takiego? 

To kwas alfa-liponowy (ALA)

Jest to jeden ze składników odżywczych dla wszystkich komórek organizmu. Inna nazwa pod którą występuje, to kwas tioktanowy. Ta substancja jest naszym cudownym sprzymierzeńcem. To właśnie dzięki jego obecności, wątroba na bieżąco jest wspierana w swojej ciężkiej pracy.

 •  Składnik ten jest pomijany w diagnostyce i prawie niezauważalny (przepisywany jest lek z tym kwasem dla osób chorujących na cukrzycę, jako środek przeciwbólowy) przez medycynę akademicką. 

To kwas ALA pomaga, aby wątroba dużo dłużej znosiła nasze chwilowe lub notoryczne złe nawyki dietetyczne lub nałogi.

Jak napisałam kwas ten naturalnie występuje w naszym organizmie gdzie pełni kluczową rolę w ochronie komórek przed nadmiarem wolnych rodników. 

Jak to jest, że wątroba dostaje wsparcie od kwasu ALA?

 • Ochrona antyoksydacyjna:
  • Wątroba jako największy organ w naszym organizmie potrzebuje najwięcej energii i dlatego najważniejsze jest, aby mitochondria pracujące w wątrobie były na czas chronione przed wolnymi rodnikami:
   • Kwas alfa liponowy regenerując antyoksydanty wpływa na uszczelnienie bariery antyoksydacyjnej zapewniając ochronę pracującym mitochondriom. Jest to niezbędne, aby mogły wypełniać swoje zadania. 
   • Kwas tioktanowy działa zarówno w środowisku lipidowym (tłuszcze) jak i wodnym.  To rozszerza zakres jego działania i pozwala, aby kwas alfa-liponowy działał regenerująco na różne antyoksydanty w tym glutation, koenzym Q10 (ubichinion), witaminę C i E (niektóre antyoksydanty rozpuszczają się tylko w wodzie a niektóre tylko w tłuszczach (witamina C w wodzie a witamina E w tłuszczach).
  • Sprawne antyoksydanty to pewna ochrona dla mitochondrii. Taka regeneracja jest możliwa pod warunkiem, że są pokłady substancji, która je regeneruje czyli mamy w organizmie,  pokłady kwasu alfa liponowego.

Kwas alfa-liponowy odtruwa wątrobę:

 • Kwas alfa liponowy, regenerując GSH (glutation) umożliwia detoksykację wątroby.
 • Kwas tioktanowy (kwas alfa-liponowy), chelatuje metale ciężkie a to znaczy, że kiedy dochodzi do zatrucia arsenem, kwas odpowiada za ochronę komórek wątroby.
 • Jeśli wątroba znajduje się pod działaniem hepatotoksycznym kadmu lub jesteśmy narażeni na kontakt z metalami ciężkimi typu lit, rtęć i istnieje obawa, że doszło do obciążenia organizmu tymi metalami, kwas alfa-liponowy istotnie wspomaga odtruwanie naszej wątroby.

Ciekawostka

 • Kwas alfa-liponowy (tioktanowy), odpowiada za prawidłowy metabolizm glukozy. W sytuacji problemów z dostarczeniem glukozy tę role zawsze przejmuje wątroba i dlatego prawidłowy metabolizm glukozy jest tak istotny. Te wszystkie osoby, które mają jakikolwiek problem z prawidłową glikemią, wiedzą jak to jest istotne. Czasem mówi się wręcz, że kwas ALA, mógłby wyeliminować leki na cukrzycę, ponieważ skutecznie chroni nasz organizm przed zaistnieniem tej groźnej choroby. Jak to się dzieje? Otóż kwas alfa-lippnowy, poprawiając wychwyt glukozy, zmniejsza lub niweluje insulinooporność czyli uwrażliwia nasz organizm na działanie insuliny. Czyż to nie jest przyczyną cukrzycy Typu II?

Co powoduje niedobory kwasu alfa-liponowego:

Pod wpływem niżej wymienionych czynników, tracimy kwas tioktanowy (ALA) i pojawiają się niedobory. W konsekwencji, dłużej trwających niedoborów, naturalna regeneracja wątroby staje się spowolniona. Powodem są ograniczenia  w wytwarzaniu energii, ze względu na osłabioną barierę antyoksydacyjną, chroniącą mitochondria. 

 • Stres oksydacyjny

Oczywiście w każdym przypadku, czynnikiem prowokującym stres oksydacyjny jest np.permanentny stres lub przejścia traumatyczne. W takich sytuacjach nasze mitochondria pracują na pełnych obrotach, wytwarzając przy okazji dużą liczbę wolnych rodników.

Stres oksydacyjny pojawia się zawsze wtedy kiedy brakuje w organizmie równowagi pomiędzy ilością powstających wolnych rodników a przeciwutleniaczy. Wtedy wolne rodniki mają używanie a korzystając z wolności czynią szkody.

 • Palenie papierosów

Ilość substancji karcynogennych (PAH) zawarta w dymie nikotynowym potęguje powstawanie stresu oksydacyjnego. Nikt paląc papierosy nie myśli o codziennej zwiększonej porcji popularnej witaminy C (szczególnie wyniszczana ), witaminy E, witaminy z grupy B. 

 • Cukrzyca

W tej chorobie mamy do czynienia z zaburzonym metabolizmem węglowodanów. To powoduje problemy z wytwarzaniem energii, a to z kolei utrudnia min. przekształcanie glikokenu w alaninę i może dochodzić do zatorów pirogronianowych. Ryzyko uszkodzenia wątroby, niestety duże. Trzeba szczególnie wspierać wątrobę przy cukrzycy.

 • Choroby powiązane z zaburzeniami wolnorodnikowymi czyli miażdżyca tętnic, nowotwory, choroby wątroby, Alzheimer

Reasumując.

 Wsparcie wątroby przy udziale kwasu alfa-liponowego to:

 • kompleksowa ochrona antyoksydacyjna poprzez regeneracje podstawowych antyoksydatów, 
 • zwalczenie zatrucia wątroby w przypadku styku z kadmem, litem, arsenem  oraz ochrona bardzo ważnego składnika czyli glutationu,
 • umożliwienie syntezy glikogenu,
 • utrzymanie prawidłowego metabolizmu glukozy.

Skutki braku kwasu alfa-liponowego:

 1. w cukrzycy może wywoływać wtórne uszkodzenia wywołane hiperglikemią (np. angiopatie, etinopatie)
 2. w sytuacji stresu oksydacyjnego może powodować wzrost min. stężenia malonylodialdehydu (MDA) oraz wzrost poziomu mleczanu (zator pirogronianowy- brak energii nad ranem) 
 3. odczuwamy zmęczenie, brak siły. (Ten powód jest jednym z wielu powodów utraty siły).
 4. życie towarzyskie nie jest już tak lekko strawne jak kiedyś.

Jak stosować kwas alfa-liponowy?

 • Spożywać 30 minut przed posiłkiem, aby nie ograniczać biodostępności. 
 • Nie spożywać w tym czasie żelaza, cynku, wapnia, magnezu, manganu, alkoholu czy produktów mlecznych.
 • Nie ma ostatecznie, ustalonych, zalecanych porcji. Najczęściej stosowanie kwasu alfa-liponowego, mieści się w przedziałach porcji od 200 – 600 mg dziennie:
  • Według niektórych, taka porcja nie powinna wywoływać skutków ubocznych, w postaci alergii lub hipoglikemii związanej z większym zużyciem glukozy. 
  • Należy kontrolować poziom TSH, Ft 3 i Ft 4. Zdarza się bowiem, że zmieniają się parametry tarczycowe i wtedy należy reagować.

Jaka dla nas porcja jest wskazana może pomóc nam określić lekarz specjalista lub naturopata.

Przeciwskazania do suplementacji kwasem alfa-liponowym:

 • Przeciwskazaniem do suplementacji jest okres ciąży i karmienia. 
 • Dzieci i nastoletnia młodzież też nie powinna być suplementowana kwasem alfa-liponowym.
 • W niektórych przypadkach, gdy suplementacja trwa już dłuższy czas, zaleca się włączanie biotyn np. w ilości 0,1-0,5 mg na dzień.

Na rynku jest duży wybór porcji kwasu alfa -liponowego, ponieważ każdy z nas, może potrzebować innej porcji. 

Jeśli nie jesteśmy w stanie dostarczyć kwasu alf-liponowego w diecie to kupując suplementy należy zwrócić uwagę, aby były wysokiej jakości. Powinniśmy bez problemu móc ustalić producenta oraz jaka jest czystość składników użytych do produkcji. 

Wsparcie wątroby
Kwas alfa-liponowy

Wszystkie informacje jakie znajdziesz na blogu, służą wyłącznie do celów informacyjnych. Przedstawione wiadomości to efekt poszukiwań hobbystycznych i nie może służyć do diagnostyki i samoleczenia. Zawsze skonsultuj swoje działania z wykwalifikowanym lekarzem.

Korzystałam z takich pozycji książkowych i opracowań naukowych:

1.Uwe GrÖber, "Mikroskładniki Odżywcze,Tuning Metaboliczny-Profilaktyka-Leczenie", MedPharm Polska 2010, ISBN 978-83-60466-82-7; s.225-230
2.https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17272797/
3.Dr B. Kukliński,Dr Anja Schemionek, Medycyna Mitochondrialna Nowatorska metoda na pozornie nieuleczalne choroby, Wydawnictwo Vital, Białystok 2015, ISBN 978-83-64278-87-7

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl