Zwyrodnienie Plamki żółtej. Sucha odmiana AMD.
18.jpg

Zwyrodnienie plamki żółtej to bardzo poważne schorzenie naszych oczu:

 • Choroba rozwija się systematycznie i powoli. Im więcej obciążeń narządu wzroku tym większe ewentualne ryzyko pojawienia się tego problemu.
 • Plamka żółta to szczególnie ważny obszar naszego oka. Jest elementem bardzo mocno ukrwionym, co zwiększa jego popyt na na energię. 
 • Jak energia wewnątrzkomórkowa to nasze kochane małe organelle czyli mitochondria. A jak tak, to musiał zająć stanowisko w tym temacie dr F.Enzmann, tym bardziej, że w plamce żółtej oka znajduje się około 1600 mitochondrii. 

Nasze starania dotyczące dostosowania się do zmieniającej się rzeczywistości, ciągłego stresu, gonitwy, skupiają się właśnie na dbaniu o zdrowie, relaksie, wypoczynku, odpowiedniej ilości snu. Robimy to, aby nie chorować, aby odreagować, mieć siły do jeszcze lepszej, bardziej efektywnej pracy.

A co w tym naszym planie dodałyby mitochondria ?

Jakie starania by podjęły, aby się dostosować do obecnych niedogodnych dla nich czasów. Musimy mieć świadomość, że siatkówka oka posiada najgęściej usłaną siatkę mitochondriów. A to do czegoś zobowiązuje:

 • I dlatego po pierwsze, zwiększyłyby poziom ochrony przed nadmiarem wolnych rodników. Innymi słowy komórki plamki żółtej ze względu na ilość energii, która muszą przetworzyć, narażone są na ogromną ilość wolnych rodników tlenowych a to wprost wywołuje ryzyko stresu oksydacyjnego jeśli dochodzi do sytuacji braku równowagi pomiędzy wolnymi rodnikami a antyoksydantami.
 • Po drugie zwiększyłyby podaż składników odżywczych, aby nie zakłócać przebiegu procesów biochemicznych.

Możemy zareagować na potrzeby mitochondrii dostarczając odpowiednich ilości składników odżywczych:

 • Glutationu ( jego stężenie w gałce ocznej jest bardzo wysokie), aby wzmocnić tarczę chroniąca oczy w tym plamkę żółtą przed wolnymi rodnikami. Glutation jest bardzo wrażliwy i bardzo szybko dochodzi do strat i w konsekwencji deficytu glutationu (niektóre tabletki, brak odpowiednich składników w diecie ) w wątrobie. W sytuacji braku glutationu nasze mitochondria w gałce ocznej nie są chronione przed atakami wolnych rodników.
 • Witaminy C, aby wspomóc proces wyłapywania wolnych rodników (witamina C wyłapuje zbędne rodniki jak również regeneruje koenzym Q10)
 • Luteiny oraz zeaksantyny dla zapewnienia sobie sprawnie działających filtrów, chroniących oczy przed skutkami promieniowania świetlnego o krótkiej długości fal. Ponadto dostarczenie luteiny to wsparcie procesów przeciwzapalnych, eliminacja endotoksyn i co bardzo ważne zahamowanie rozwoju zapalenia błony naczyniowej. Chroni nas to przed jedną z przyczyn AMD czyli przed tworzeniem się nowych naczyń krwionośnych.
 • Wielonienasyconych kwasów tłuszczowych Omega 3 i koenzymu Q 10. Kiedy patrzymy tworzy się barwnik, który niestety jest toksyczny. Aby ochronić komórki przed toksycznością tego barwnika musimy posiadać w organizmie pokłady kwasów Omega 3 i koenzymu Q 10.

Opis działań wymienionych składników odżywczych na nasze oczy to wynik badań i wiedzy medycznej. Istotne jest, aby składniki odżywcze były ze sobą  odpowiednio zestawione oraz zawierały odpowiednią do przyczyny ilość substancji aktywnych. 

W tym momencie, zachodzi słuszne, wg. mnie, podejrzenie, że może choroby oczu czy różne problemy z pogorszeniem wzroku wynikają nie tylko z naturalnego procesu starzenia, ale jednak z poziomu niedożywienia mitochondrium, z braku składników odżywczych dla oczu ? 

Sucha postać AMD - zwyrodnienie plamki żółtej, może się objawiać niespodziewanie

Jak można rozpoznać, że zaczynamy mieć objawy zwyrodnienia plamki żółtej:  

 • Oznaką zwyrodnienia plamki żółtej, może być sytuacja, kiedy patrzymy na fotografię i nie dostrzegamy elementów znajdujących się w środku zdjęcia.
 • Kolejnym sygnałem może być sytuacja, kiedy zaczynamy mieć kłopoty z rozpoznaniem twarzy lub odczuwamy pogorszenie wzroku.
 • Popularne mroczki czyli ciemne plamki pojawiające się w polu widzenia to ostatni znaleziony przeze mnie symptom w literaturze, który powinien nasze kroki skierować na badanie wzroku.

Te symptomy mogą wskazywać na osłabienie mitochondriów w plamce żółtej co zgodnie z opinią lekarzy, w rozpoznaniu, może być początkiem tzw. suchej odmiany AMD. Na tę postać zapada 80-85 % przypadków. Pozostałe 15-20%, to przypadki zachorowań odmiany mokrej. 

Co to jest plamka żółta ?

 • W tylnym obszarze oka znajduje się siatkówka. 
 • W jej centrum, powyżej nerwu wzrokowego, znajduje się plamka żółta. Plamka jest bardzo mocno ukrwionym organem i dlatego jej zapotrzebowanie na energię i tlen jest większe niż pozostałych organów. Zwiększone zapotrzebowanie na tlen to zwiększona ilość wolnych rodników tlenowych. To naturalnie wywołuje zwiększone zapotrzebowanie dla sprawnie działających mechanizmów obronnych komórek i mitochondriów, w siatkówce oka. Stąd tak ważna jest aktywna tarcza przeciw wolnym rodnikom oraz obecność innych antyoksydantów i kierunkowych składników odżywczych.

Siatkówka odpowiada za zarysy tego na co patrzymy oraz za jasny i ciemny kontrast.

Plamka żółtka natomiast odpowiada za sprawność widzenia w takich czynnościach jak czytanie, rozpoznawanie twarzy oraz rozróżnianie kolorów.

Jak wspomniałam wcześniej, otrzymujemy ukierunkowane rozwiązania, aby organizm mógł sprostać wyzwaniom cywilizacyjnym.

Problem zwyrodnienie plamki żółtej ( AMD), znalazł się w sferze zainteresowań kliniki mse Pharmazeutika Dr.Enzmann, która po wieloletnich badaniach opracowała produkt kierunkowy pod nazwą MitoVision®.

Co się kryje się pod nazwą MitoVision® ?

To kompleks zawierający celowane składniki odżywcze dla zasilenia mitochondrii obecnych w gałce ocznej i odpowiadających za produkcję energii komórkowej w tym organie. Ilość oraz rodzaj substancji czynnych, zawartych w preparacie, wspomaga ochronę oczu przed działaniem wolnych rodników i wspiera nasze oczy. Składniki preparatu połączono zgodnie z zasadami synergii co pozwala na efektywne wykorzystanie wszystkich aktywnych substancji. W suplemencie Mitovision® zwiększono porcję cynku w porównaniu do jego poprzednika AMD BILDI a to w celu wsparcia procesów odpowiedzialnych za prawidłowe widzenie. 

Każda porcja preparatu zawiera odpowiednio skomponowane, pod potrzeby oka, składniki odżywcze w optymalnym stężeniu. Najważniejsze składniki to koenzym Q10, luteina i zeksantyna. 

Sekret preparatu to czystość witamin i pierwiastków śladowych, odpowiednio wysoka porcja odpowiednio dobranych składników odżywczych a także aktywne formy niektórych składników preparatu. To po prostu wygodna porcja wspomagająca nasze oczy w codziennym zetknięciu z kancerogennie działającymi czynnikami zewnętrznymi. 

Formuła Mitovision® zapewnia stałą ochronę przed wolnymi rodnikami a także pozwala na utrzymanie struktury plamki żółtej.

Co zawiera się w każdej kapsułce MitoVision®:

1/wybrane substancje mitotropowe czyli niezbędne do życia substancje, które natura sama wykształciła w toku ewolucji. Dlaczego? Aby wspomagać funkcjonowanie oka i chronić je przed działaniem wolnych rodników w tym działać prewencyjnie przed zwyrodniłem plamki żółtej.

2/antyoksydanty. Z powodu przenikania światła słonecznego oraz dużego zaopatrywania w tlen, oczy a przede wszystkim siatkówka z plamką żółtą, są narażone na działanie wolnych rodników i tym samym znajdują się na granicy ekstremalnego obciążenia.

Skuteczność zawartych w preparacie MitoVision® składników o działaniu antyoksydacyjnym i mitochondrialnym jest poparte badaniami naukowymi. Źródła gdzie znajdują się te wyniki to min :

 • Barakat M.R. et al. (2006) Effect of niacin on retinal vascular diameter in patients with age-related macular degeneration. Curr Eye Res.2006 Jul-Aug;31(7-8):629-34.
 • Bartlett H.E. and Eperjesi F. (2007) Effect of lutein and antioxidant dietary supplementation on contrast sensitivity in age-related macular disease: a randomized controlled trial. Eur J Clin Nutr.2007 Sep;61(9):1121-7.
 • Blasi M.A. et al. (2001) Does coenzyme Q10 play a role in opposing oxidative stress in patients with age-re-lated macular degeneration? Ophthalmologica. 2001 Jan-Feb;215(1):51-4.
 • Cangemi F.E. (2007) TOZAL Study: An open case control study of an oral antioxidant and omega-3 supplement for dry AMD. BMC Ophthalmology, 7:3 doi:10.1186/1471-2415-7-
 • Du X. et al. (2008) Oral bentotiamine plus α-lipoic acid normalies complicaion – causing pathways in type 1 diabetes. Diabetologia Vol 51(10); 1930-1932.
 • Ebadi M. et al. (2004) Coenzyme Q10 inhibits mitochondrial complex-1 down-regulation and nuclear factor-kappa B activation. J Cell Mol Med. Apr-Jun;8(2):213-22

Wszystkie informacje jakie znajdziesz na blogu, służą wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami poglądowych. To jest właśnie powód dla którego to, czego dowiesz się na tym blogu, nie możesz zastąpić wizytą u lekarza. Informuję, iż post ma przede wszystkim charakter informacyjny a przedstawiane informacje to efekt poszukiwań hobbystycznych i nie może służyć do diagnostyki i samoleczenia. 

Ps.

Przy okazji zgłębiania tematyki mitochondrium dowiedziałam się o procesie wytwarzania energii, o obszarach wytwarzania, o ilościach energii jakiej potrzebuje nasze organizm w codziennej pracy. Ale największym odkryciem dla mnie, była złożoność i geniusz procesu wytwarzania energii w naszym organizmie. 

Na pewno  było to tematem omawianym w szkole podstawowej, ale teraz dotarło to do mnie szczególnie. Myślę, że to był przełomowy moment w moim podejściu do odżywiania. Od tamtego dnia staram się, aby moja codzienna dieta była naprawdę zróżnicowana i zrównoważona. Staram się kupować zdrową żywność (mam ryneczek w okolicy domu) a jeśli nie to uzupełniam dietę składnikami odżywczymi np. z suszonych bądź świeżych owoców i warzyw.

W mojej diecie znaczącą pozycje zajmują jednak suplementy. Jak wiecie mam choroby z autoagresji. Stan zapalny towarzyszy mi permanentnie i dlatego moja dieta musi być skorygowana min.o silne antyoksydanty typu koenzym q10, selen czy kwasy omega 3.

Nie tylko w przypadku chorób autoimmunologicznych organizm potrzebuje wsparcia ukierunkowaną, o określonym działaniu porcją substancji odżywczych, ale również w sytuacjach codziennych, które nadmiernie nas obciążają. Ze swojej perspektywy oceniam suplementacje, jako typowe działanie prewencyjne, wspierające kiedy nie mamy kiedy prowadzić zróżnicowanej, zrównoważonej diety, hamujące przed skutkami, których nikt nie chce.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl